PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Cesta trollů -

Základní informace

Trollstigen (Cesta trollů) je vyhlídková silnice u obce Rauma, která nabízí jedny z neúchvatnějších scenérií v celém Norsku.

Norsko, Trolí cesta Norsko Trollstigen road

Původní obchodní stezka spojující dvě údolí je dnes součástí tzv. Zlaté cesty severu, kterou po osmi letech náročných prací slavnostně otevřel 31. července 1936 sám norský král Haakon VI. Silnicí vystavěnou na obrovských kamenech a na některých místech vytesanou do kolmé stěny Trollveggen (Stěna trollů) projede každý rok přes 600 000 návštěvníků, kteří si zde mohou užívat dechberoucí výhledy nejenom do okolí, ale i na 180 metrů vysoký vodopád Stigfossen a jen o něco menší Tverrdalsfossen. Tento úsek silnice, označené v mapách Fylkesvei 63, se sklonem 1:12 byl již několikrát rozšiřován, takže dnes tu projede i vozidlo o délce 12,4 metru.

Na 18 km dlouhé Cestě trollů, během níž vystoupáte od hladiny moře do výšky 858 metrů do sedla Stigrøva, musíte v závěru údolí Isterdalen projet jedenácti serpentinami, z nichž každá dostala název podle party dělníků, která ji dostavěla a předala. Nahoře pak návštěvníky čeká parkoviště s vyhlídkovou plošinou.

Název této cesty odkazuje na severské skřítky, kteří obývají nedostupné kouty skandinávských hor – najít je můžete především u vodopádů a fjordů, i když na ně narazíte opravdu jen výjimečně. Svůj život totiž tráví v temnotě, neboť kdyby na ně dopadl jediný paprsek slunce, zkameněli by. I přesto na tyto skřítky lidé musí dávat pozor, jak varuje všudypřítomná dopravní značka POZOR TROLL.

Tyto zvláštní bytosti jsou zde však všudypřítomné i v podobě malých věžiček z plochých kamenů, které tu žádný návštěvník nesmí opomenout postavit.

Až do roku 1987 byla Cesta trollů vyhlášenou a oblíbenou základnou pro base jumping, tedy skok z útesu s padákem. To však bylo po sérii smrtelných nehod na počátku 80. let 20. století zakázáno.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace
Základní informace Hlavní fakta

Školní zájezdy Norsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY