PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Chepstow Castle - Wales

Základní informace

Chepstow Castle je hrad z 11. století ve stejnojmenném městečku ležícím na hranicích Anglie a Walesu. Hrad stojí na útesu nad řekou Wye a je označován jako nejstarší kamenná pevnost ve Velké Británii.

Chepstow Castle, Wales

O důležitosti Chepstow Castle svědčí i fakt, že jeho stavbu nařídil Vilém Dobyvatel ani ne rok po bitvě u Hastings. Celé území svěřil jednomu ze svých největších příznivců lordu Williamu FitzOsbernovi, který dle pokynů krále vystavěl nedaleko hranic mezi Anglií a Walesem podél řeky Wye soustavu hradů. První a nejjižněji položený z nich byl právě Chepstow Castle.

Na počátku vznikla normanská věž, na jejíž stavbu byl využit patrně kámen z nedalekého opuštěného římského městečka. Dodnes je zde možné vidět typické prvky normanské architektury, k nimž patří mimo jiné i obrovská vstupní brána spojující vysoké věže. Hned v roce 1075 se však celá stavba dostala do vlastnictví koruny. FitzOsbernův syn se totiž podílel na neúspěšném převratu proti králi, a tak byl celý jeho majetek zabaven.

V letech 1067 až 1690 měnila pevnost svou podobu dle nových poznatků a dle módy ve vojenské architektuře. Po staletí se rozrůstala, ale její unikátní pozice podél strmého svahu neumožňovala její rozšiřování kolem středověké věže, ale terasovitě podél vršku útesu. Během té doby sehrála důležitou roli v mnoha bitvách a válkách (k těm nejdůležitějším patří i Války růží a občanská válka) a zároveň vystřídala i množství majitelů. Na konci těchto bouřlivých změn roku 1660 po obnově monarchie připadla opět králi, který sem umístil dělostřeleckou posádku a zřídil vězení pro politické disidenty.

Poslední stavební úpravy tu proběhly v 17. století, kdy cimbuří bylo v reakci na vývoj zbraní nahrazeno novými silnějšími mušketovými parapety. Nejstarší dochovaná kamenná pevnost vytvořená v Británii po době římské je otevřená veřejnosti a může sloužit jako skvělá učebnice vojenské architektury. Návštěvníci zde mohou obdivovat např. geniální využití strategické pozice pevnosti, která umožňovala během obléhání hradu zásobovat její obránce přes řeku. Úžasné jsou i nejstarší dochované dřevěné dveře v Evropě. Ty po dobu osmi set let plnily svoji funkci v bráně hradu, ale od roku 1962 jsou uschovány před nepřízní počasí ve výstavní místnosti.

Rada: Milovníci starší kinematografie by neměli opomenout fakt, že tu byly roku 1913 natočeny některé scény filmu Ivanhoe.

Oficiální webová stránka: cadw.gov.wales/daysout/chepstow-castle/?lang=en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY