PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Chesters Roman Fort - Anglie

Základní informace

Chesters Roman Fort jsou zbytky římské pevnosti Hadriánova valu na severu Anglie v hrabství Northumberland. Pevnost byla postavena k ochraně mostu přes řeku North Tyne r. 123. U pevnosti se nachází muzeum s expozicí vykopávek, které se našly v pevnosti a okolí Hadrianova valu.

Po své návštěvě provincie Brittannia rozhodl římský císař Hadrián o výstavbě dlouhého valu od západního pobřeží severní Anglie k východnímu. Jeho účelem bylo chránit tuto římskou provincii proti nájezdům Piktů ze severu. Když byl roku 122 val postaven, v plánu nebyly žádné pevnosti. Ty přibyly až o dva roky později.

První z nich vyrostly kolem této pověstné zdi tak, že se zasypal příkop, který byl kolem ní vybudován, a vzniklá plocha se z obou stran valu zastavěla. Stejně tak vznikla i jedna z nejstarších pevností, zvaná tehdy Cilurnum, dnes Chesters. Rozsáhlá kamenná stavba na ploše 2,32 ha měla obdélníkový půdorys se zaoblenými rohy, a proto bývá často přirovnávána ke hrací kartě. Určená byla pro pět set jezdců, takže v ní vyrostlo šestnáct kasáren, přičemž v každých z nich bydlelo třiatřicet mužů i se svými koňmi. Dodnes jsou viditelné i základy velitelství, do něhož byla později vestavěna malá klenutá místnost, která sloužila jako trezor. Při vykopávkách v 19. století se tu našly dokonce i její dřevěné dveře. Jen o kousek dál stál dům velitele a vidět lze i základy sýpky.

Obyvatelé této nejzachovalejší římské jezdecké pevnosti ve Spojeném království využívali i lázně, které stály asi sedmdesát metrů od jejich vnějších zdí v místech, kde val překračoval řeku North Tyne.
Pevnost byla nepřetržitě obývána po dobu tří set let. Když se Římané v pátém století stáhli z ostrova, začali místní využívat kámen z pevnosti a valu na své stavby – tak vyrostl např. i kostel v nedalekém Hexhamu.

V roce 1796 zakoupil Nathaniel Clayton okolní pozemky a ruiny pevnosti přeměnil v park. Jeho syn však byl John Clayton, jedna z nejvýznamnějších osobností archeologie Hadriánova valu v 19. století. Když nemovitost roku 1832 zdědil, začal provádět vykopávky, v nichž po jeho smrti roku 1890 pokračoval jeho synovec. Ten také o šest let později založil muzeum, v němž si lze prohlédnout jednu z nejlepších sbírek římských předmětů a nápisů, které byly v okolí nalezeny.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY