PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

China Town - Anglie, Londýn

Základní informace

China town je londýnská čínská čtvrť, která leží v oblasti Soho v obvodu Westminster již od roku 1950. Rušné centrum čtvrti plné restaurací a obchodů se nachází v ulici Gerrard Street. Proslulá je zejména čínskými a asijskými restauracemi, obchody se suvenýry nebo s asijskými potravinami. Jedinečnou atmosféru čtvrti dokreslují i názvy ulic, které jsou napsané čínsky, nebo střechy telefonních budek ve tvaru pagod.

Chinatown gate, Londýn, Anglie

Vznik čínské čtvrti

Původní londýnské čínské čtvrti se nacházeli v East Endu v okolí Limehouse, kde se v 18. století poprvé objevili čínští zaměstnanci Východoindické společnosti. Ta zaměstnávala tisíce čínských námořníků. Někteří se rozhodli nevrátit se zpátky do Číny, ale usadit se v docích v Limehouse. Do roku 1914 zde žilo již několik set Číňanů, kteří vedli na 30 čínských podniků, především malé obchody a restaurace, které zajišťovali potřeby čínských námořníků. Vedle toho bylo v oblasti i několik slumů a opiová doupata. Během leteckého bombardování East Endu v letech 1939–45 byly napáchány v Limehouse takové škody, že se obyvatelé přesunuli na západ, do dnešní čínské čtvrti v Soho.

V letech 1945–1950 se vrátili britští vojáci z Dálného východu. Jejich nadšení pro čínskou kuchyni způsobilo, že několik restauratérů otevřelo podniky ve West Endu v ulici Gerrard Street, která již tehdy měla pověst ulice se zajímavou kuchyní. Popularita nových čínských restaurací přilákala další čínské podnikatele z East Endu a vznikla tak čínská čtvrť. Čínští podnikatelé začali otevírat nové restaurace a do roku 1950 bylo ve Velké Británii na 2000 Číňanů. V letech 1960 přijíždí do Británie i Číňani z Hong Kongu. Čínská komunita rostla také s tím, jak za pracujícími muži přijížděly i jejich rodiny.

Současné China Town

V roce 1979 bylo otevřeno Čínské komunitní centrum, které se stalo oblíbeným místem pro setkání a společenské akce. V roce 1985 oslavili místní obyvatelé poprvé organizovaně Čínský nový rok. V pozdních 80. letech 20. století se z ulice Gerrard Street, z části Newport Place a ulice Macclesfield Street stala pěší zóna a byly postaveny brány Chinese gates a čínská pagoda. V roce 2002 se oslavy Čínského nového roku rozšířily i na náměstí Leicester Square a Trafalgar Square.

Dnes čínská čtvrť zahrnuje ulici Gerrard Street, spodní polovinu ulice Wardour Street, Rupert Street a dvůr Rupert Court, úsek Shaftesbury Avenue, Lisle Street, Macclesfield Street a Newport Place, Newport Court a Little Newport Street. Čtvrť má spíše komerční charakter a bydlí zde převážně ilegální přistěhovalci. Během roku pořádá komunita několik festivalů a nabízí 78 restaurací s východoasijskou kuchyní, 53 obchodů (včetně bylinných léčiv), kadeřnictví, služby lékárníků či reflexních specialistů, cestovní agentury a 12 barů a hospod.

Nejbližší stanice metra Leicester Square.

Oficiální webová stránka: www.chinatownlondon.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY