PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Christ Church Cathedral - Irsko, Dublin

Základní informace

Christ Church Cathedral (oficiální název The Cathedral Church of the Holy Trinity) je starší ze dvou dublinských protestantských katedrál a její historie sahá až do r. 1038. Tyčí se na vyvýšenině nad řekou Liffey. Na budově katedrály lze nalézt prvky románské, raně gotické i novogotické.

Katedrála Christ Church, Dublin, Irsko Katedrála Christ Church, Irsko

Historie katedrály Christ Church Cathedral

Původní dřevěnou katedrálu nechali vybudovat první dublinský biskup Dunan a irskoseverský král Sitrik zvaný „Hedvábný vous“ v r. 1038. Současnou kamennou katedrálu nechal postavit anglonormanský arcibiskup John Cumin v letech 1172–1220. V době anglické církevní reformace přešla katedrála r. 1541 pod protestantskou církev. V r. 1562 se zřítila střecha hlavní lodi a katedrála se ocitla v troskách. Bezodkladně se začalo s opravou katedrály. V průběhu 16. a 17. století sloužila krypta katedrály jako tržiště a obchodní místo. Podle záznamu z r. 1633 se v kryptě dokonce nacházela i pivnice. V letech 1871–78 prošla katedrála rozsáhlou rekonstrukcí ve viktoriánském novogotickém slohu.

Popis katedrály

Hlavní loď katedrály je 25 m vysoká a vyniká několika gotickými oblouky. Původní zeď z 13. století se na severní straně vychyluje o 50 cm směrem ven v důsledku zřícení střechy. Románský portál vedoucí do jižního transeptu patří k nejhezčím ukázkám irského kamenictví ve 12. století. V jižní lodi katedrály se nachází náhrobek s pozůstatky hraběte z Pembroke zvaného Strongbow, který se zasadil o rozšíření katedrály v 12. století. Podle legendy je vedlejší náhrobek s půlkou postavy Strongbowův syn, kterého jeho otec přesekl napůl poté, co chtěl jako zbabělec utéct z bitvy.

Zvláštním architektonickým prvkem je krytý můstek pro pěší na ulicí Winetavern Street, který spojuje katedrálu se Synodní halou. Můstek byl přistavěn až v době viktoriánské, ale nijak nenarušil vzhled katedrály. V Synodní hale se nachází expozice Dublinia a svět Vikingů, která přibližuje irskou historii a život ve středověkém Dublinu.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://christchurchcathedral.ie/

Oficiální webová stránka: christchurchcathedral.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY