PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Cité de l´Automobile - Francie

Základní informace

Cité de l´Automobile s přívlastkem Collection Schlumpf je největší sbírka automobilů na světě, umístěná na okraji alsaského města Mylhúzy.

Dějiny tohoto muzea jsou spojeny s bratry Hansem a Fritzem Schlumpfovými. Ti se narodili v Itálii švýcarskému otci a francouzské matce a roku 1929 spolu založili firmu, která obchodovala s vlnou. Fritzovou vášní byly závody v Bugatti 35B. Jeden model mu však nestačil, a tak bratři postupně začali ve skladišti jedné ze svých textilek parkovat další a další auta, až jich měli kolem dvou stovek. Jednalo se však o soukromou sbírku, kterou ještě na počátku 60. let 20. století vidělo jen pár vyvolených.

roce 1965 ale Fritz přeměnil bývalou textilku na výstavní plochu a otevřel nové muzeum, zvané Museum Schlumpf, veřejnosti.

Oba bratři investovali velké jmění do rekonstrukce vozů a jejich továrna se dostávala do krize. Ta roku 1976 vyvolala stávku dělníků, která skončila odchodem Schlumpfů do švýcarské Basileje.

V březnu 1977 převzaly továrnu odbory a muzeum zpřístupnily všem zdarma. Následující soudy pak rozhodly o prodeji sbírky a refinancování firemních fondů. Vlastníkem se stala asociace National Automobile Museum a poté organizace Culture Space, která tu na konci 20. století provedla rozsáhnou rekonstrukci. Díky ní vzniklo i originální průčelí s přístupem po lávce.

Dnešní návštěvníci tu mohou na 17 000 m² obdivovat čtyři stovky vozů, dokumentujících vývoj automobilismu od počátků po současné závodní vozy. Nejvíce je zde zastoupena značka Bugatti, ale významnou část sbírky tvoří i další evropské firmy.

Celý prostor rozděluje osm set sloupů s lampami, které jsou kopií světel na mostě Alexandra III. v Paříži. Vozy jsou uspořádány chronologicky a lze je rozdělit do tří částí: předkové, schraňující auta od roku 1878 do 1918, klasika, v níž jsou zastoupeny vozy meziválečné, a moderna, začínající roku 1945.

Oficiální webová stránka: www.citedelautomobile.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY