PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Cleopatra´s Needle - Anglie, Londýn

Základní informace

Cleopatra´s Needle, neboli Kleopatřina jehla, je název pro egyptský obelisk, který leží v londýnském obvodě Westminster na nábřeží Victoria Embankment v blízkosti mostů Golden Jubilee Bridges. Obelisk je vyroben z červené žuly a jsou do něho vytesány hieroglyfy. Váží cca 224 tun a je vysoký 21 metrů.

Cleopatra´s Needle, Londýn, Anglie Cleopatra´s Needle, Londýn, Anglie

Převoz obelisku do Londýna
V roce 1819 ho daroval Spojenému království vládce Egypta a Súdánu Muhammad Ali na památku vítězství lorda Nelsona v bitvě u Nilu a sira Ralpha Abercrombyho v bitvě u Alexandrie v roce 1801. Britská vláda dar přijala, ale odmítla financovat náklady na jeho přepravu do Londýna. Obelisk tak zůstal v Alexandrii až do roku 1877, kdy sir William James Erasmus Wilson zasponzoroval jeho přepravu do Londýna, která stála 10.000 liber.

Při převozu byl obelisk umístěn na lodi Cleopatra, kterou táhla loď Olga pod vedením kapitána Bootha. Během bouře v Biskajském zálivu se však loď Cleopatra stala neovladatelnou. Loď Olga vyslala záchranný člun s šesti dobrovolníky, který se však převrhl a všech šest členů posádky se ztratilo. Dnes jsou jejich jména napsaná na bronzové plaketě u úpatí jehly. Kapitán Booth nakonec s lodí Olga zachránil kapitána lodi Cleopatra a pět členů jeho posádky. Loď Cleopatra byla unášena vlnami až ji o čtyři dny později našla španělská rybářská loď. Parník Fitzmaurice ji odvezl do obce Ferrol ve Španělsku, kde ji opravili a opětovně přitáhli i s obeliskem do Anglie remorkérem Anglia. Dne 21. 1. 1878 vplula loď Cleopatra do ústí řeky Temže. Původně měl stát obelisk u Houses of Parliament, ale nakonec byl 12. 9.1878 vztyčen na nábřeží Victoria Embankment.

Co vše si mohu na Kleopatřině jehle prohlédnout
Kleopatřinu jehlu v Londýně obklopují dvě bronzové sochy egyptských sfing, které nesou hieroglyfické nápisy. Vypadají spíše, jako by se na obelisk dívali, než ho střežili, což je důsledkem jejich nesprávné instalace. Během 1. světové války (4. 9. 1917) přistála při náletu poblíž obelisku bomba. Na památku této události zůstává na sfinze po pravé straně obelisku viditelná díra od střepiny bomby. V roce 2005 byly na obelisku provedeny restaurátorské práce. Na nábřeží se nachází i jiné egyptské památky – např. okřídlené sfingy na opěradlech laviček.

Egyptský obelisk se nachází nejen v Londýně, ale i v New Yorku a Paříži, kam byly odvezeny z Egypta a znovu vztyčeny během 19. století. Obelisk v Londýně a New Yorku tvoří pár, zatímco obelisk v Paříži pochází z Luxoru, kde se nachází i jeho dvojče. Všechny tři obelisky jsou originální starověké egyptské obelisky.

Při vztyčení londýnského obelisku v roce 1878 byla v přední části podstavce ukryta časová kapsle, která obsahuje: 12 fotografií nejlépe vypadajících anglických žen v ten den, krabičku na sponky do vlasů, krabici doutníků, několik dýmek na tabák, sadu anglických závaží, dětskou láhev, dětské hračky, břitvu, hydraulický zvedák a kus lana použitého při vtyčení obelisku, bronzový model památníku, kompletní sadu britských mincí, rupie, portrét královny Viktorie, písemnou historii o přepravě pomníku, návod na pergamen, překlad nápisů, kopii bible v několika jazycích, kopii John 3:16 ve 215 jazycích, kopii almanachu Whitaker´s Almanack, železničního průvodce Bradshaw Railway Guide, mapu Londýna a kopii 10 novinových deníků.

Nejbližší stanice metra: Embankment, Westminster.

Oficiální webová stránka: en.wikipedia.org/wiki/Cleopatra%27s_Needle

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY