PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Cliffs of Moher - Irsko

Základní informace

Moherské útesy (Cliffs of Moher) patří k nejnavštěvovanějším přírodním atrakcím v Irsku. Táhnou se v délce 8 km podél pobřeží Atlantského oceánu v hrabství Clare na východě Irska. Útesy se tyčí až do výše 214 m.

Moherové útesy, Irsko Moherové útesy, Irsko Moherové útesy, Irsko

Na chráněných převisech strmých stěn, které jsou tvořeny vrstvami černé břidlice a pískovce, hnízdí mořští ptáci. V době hnízdění ptáků (duben – červenec) se na útesech nachází až 30 tisíc párů více než 20 druhů mořských ptáků, např. papuchalků, racků, alek, alkounů nebo sokolů stěhovavých.

Na co se mohou návštěvníci těšit

Na jižním konci útesů se nachází přírodní skalní útvar zvaný Hag´s Head („hlava čarodějnice“), který při pohledu ze severu připomíná ženskou hlavu hledící na moře. Podle jedné legendy se čarodějnice jménem Mal zamilovala do irského hrdiny Cú Chulainna. Ten však její city neopětoval a před jejím pronásledováním prchal až na zdejší útes na jihu hrabství Clare. Mal se domnívala, že Cú Chulainn již nemá kam utéct. Cú Chulainn však unikl skokem přes mořské skály (skály vyčnívající z moře), které použil jako odrazový můstek. Mal však tak obratná nebyla, zřítila se na útesy a její krev obarvila moře. U Hag´s Head se nachází zřícenina kamenné věže Moher Tower, která během napoleonských válek sloužila jako strážní věž.

O´Brien´s Tower je vyhlídková věž zbudovaná pro viktoriánské turisty. O´Brienova věž se nachází na nejvyšším bodě útesů zvaném Knockardakin (215 m nad vlnami oceánu). Věž nechal v r. 1835 postavit Cornelius O´Brien, který viděl turistický potenciál útesů. Jiná verze říká, že ji O´Brien postavil, aby zapůsobil na ženy, kterým se dvořil. Za jasného dne lze z věže vidět Aranské ostrovy, zátoku Galway Bay nebo vrcholky Twelve Pins v pohoří Connemara.

Nedaleko O´Brienovy věže se nachází návštěvnické centrum Cliffs of Moher Visitor Experience, ve kterém je možné zhlédnout interaktivní media poskytující informace o původu útesů, místní fauně a mnoho dalších. V blízkosti návštěvnického centra se nachází tři vyhlídkové plošiny – severní plošina (nachází se u O´Brienovy věže), hlavní plošina (nedaleko návštěvnického centra s výhledem na jižní část útesů a Hag´s Head) a jižní plošina (lze odtud zahlédnout kolonie papuchalků hnízdících na Goat Island – travnatý ostrůvek vpravo od útesů, skaliska vyčnívající z moře pod O´Brienovou věží a také Hag´s Head na jižním konci útesů).

Zdroj:
http://www.cliffsofmoher.ie/
https://en.wikipedia.org/…ffs_of_Moher

Oficiální webová stránka: www.cliffsofmoher.ie

Mohlo by vás také zajímat

Beachy Head, White Cliffs of Dover

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY