PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Clonmacnoise - Irsko

Základní informace

Clonmacnoise je středověký klášter na odloučeném místě u řeky Shannon v hrabství Offaly, který v letech 545–548 založil sv. Ciarán (Kieran). Clonmacnoise se nacházel na křižovatce středověkých cest, které spojovaly všechny končiny Irska.

Clonmacnoise, Irsko

V období 7. – 12. století klášter vzkvétal jako středisko vzdělanosti a náboženské centrum. Klášter v jeho historii vyplenili Vikingové a Anglonormané a r. 1552 podlehl Angličanům. Do dnešního dne se dochovaly zbytky katedrály, skupina sedmi kamenných kostelů, dvě válcové věže a tři vysoké kříže.

Katedrála a 7 kamenných kostelů

Stavba katedrály započala r. 909 na příkaz Flanna Sinna (král Tary) a Colmana (opata z Clonmacnoise). Poslední irský (keltský) král, Rory O´Connor, zde byl v r. 1198 pohřben v blízkosti oltáře. V druhé polovině 13. století byla jižní zeď katedrály posunuta o 2 metry pravděpodobně kvůli konstrukčním problémům. Nad severním vchodem do katedrály, který pochází z 15. století, lze spatřit plastiky sv. Františka, Patrika a Dominika. Díky unikátní akustice se šepot nese vnitřkem budovy.

Na jih od katedrály se nachází dva propojené kostely – raně románský Dowlingův kostel (Temple Dowling) a Hurpanův kostel (Temple Hurpan) postavený jako rodinná hrobka ze 17. století. Dowlingův kostel je pojmenovaný po Edmundu Dowlingovi, který původní kostel rozšířil a znovu opatřil střechou v r. 1689.

Kostel Melaghlinů (Temple Melaghlin) pochází z 13. století. Kostel bývá také někdy nazýván jako kostel králů (Temple Rí), neboť nejméně sedm generací králů z Meathu je pod kostelem pohřbeno. Na východní stěně se dochovaly půlkruhově klenutá okna, podobná okna jsou k vidění na západě Irska.

Severně od kostela Melaghlinů lze vidět kostel Ciaránův (Temple Ciaran). Jedná se o nejmenší kostel v komplexu, jehož interiér má rozměr pouhých 2,8 m x 3,8 m. Kostel údajně stojí na místě hrobu sv. Ciariána, zakladatele zdejšího kláštera.

Vše, co se dochovalo z Temple Kelly, jsou obvodové kameny, ze kterých lze rozpoznat původní velikost kostela.

U řeky Shannon se nachází Temple Finghin, malý románský kostelík z 12. století, s kruhovou zvonicí (McCarthy´s Tower). Jedná se pravděpodobně o první příklad kostela s přilehlou kruhovou věží v Irsku.

Connorův kostel (Temple Connor) je malý kostel s neporušenou střechou, který od 18. století využívá irská církev. Kostel pochází z 12. století.

Na co dalšího se mohou návštěvníci těšit

V blízkosti návštěvnického centra se nachází druhá dochovaná válcová věž – O´Rourke´s Tower. Její stavba byla dokončena r. 1124, ale o 11 let později (1135) do ní uhodil blesk a srazil vrchol věže. Dnešní horní část věže pochází z pozdější doby. Existují domněnky, že zdivo svržené během bouře bylo použito ke stavbě McCarthyho věže.

Před vchodem do katedrály si lze prohlédnout repliku vysokého kříže – Cross of the Scriptures (originál se nachází v návštěvnickém centru). Je to jeden z nejkrásnějších vysokých křížů v Irsku. Kříž pochází z počátku 10. století a je 4 m vysoký. Je zdobený ze všech čtyř stran a jednotlivé panely zobrazují biblické scény a portréty krále Flanna a opata Colmana, kteří nechali postavit katedrálu a vztyčit kříž.

Jižní kříž (South Cross) pochází z počátku 9. století. Kříž je 3,7 m vysoký a je zdobený většinou abstraktními motivy, ale lze na něm spatřit i scénu ukřižování Krista. Předpokládá se, že tento kříž byl inspirací pro vytvoření Cross of the Sciptures. Originál kříže se nachází v návštěvnickém centru a repliku si lze prohlédnout na původním místě jižně od katedrály.

Nejstarší z křížů, severní kříž (North Cross) se datuje přibližně do r. 800. Z kříže se dochovala pouze střední část, která je zdobena abstraktními motivy.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
https://en.wikipedia.org/…Clonmacnoise
http://www.sacred-destinations.com/…clonmacnoise

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY