Clonmacnoise - Irsko
Základní informace
Clonmacnoise je středověký klášter na odloučeném místě u řeky Shannon v hrabství Offaly, který v letech 545–548 založil sv. Ciarán (Kieran). Clonmacnoise se nacházel na křižovatce středověkých cest, které spojovaly všechny končiny Irska.
V období 7. – 12. století klášter vzkvétal jako středisko vzdělanosti a náboženské centrum. Klášter v jeho historii vyplenili Vikingové a Anglonormané a r. 1552 podlehl Angličanům. Do dnešního dne se dochovaly zbytky katedrály, skupina sedmi kamenných kostelů, dvě válcové věže a tři vysoké kříže.
Katedrála a 7 kamenných kostelů
Stavba katedrály započala r. 909 na příkaz Flanna Sinna (král Tary) a Colmana (opata z Clonmacnoise). Poslední irský (keltský) král, Rory O´Connor, zde byl v r. 1198 pohřben v blízkosti oltáře. V druhé polovině 13. století byla jižní zeď katedrály posunuta o 2 metry pravděpodobně kvůli konstrukčním problémům. Nad severním vchodem do katedrály, který pochází z 15. století, lze spatřit plastiky sv. Františka, Patrika a Dominika. Díky unikátní akustice se šepot nese vnitřkem budovy.
Na jih od katedrály se nachází dva propojené kostely – raně románský Dowlingův kostel (Temple Dowling) a Hurpanův kostel (Temple Hurpan) postavený jako rodinná hrobka ze 17. století. Dowlingův kostel je pojmenovaný po Edmundu Dowlingovi, který původní kostel rozšířil a znovu opatřil střechou v r. 1689.
Kostel Melaghlinů (Temple Melaghlin) pochází z 13. století. Kostel bývá také někdy nazýván jako kostel králů (Temple Rí), neboť nejméně sedm generací králů z Meathu je pod kostelem pohřbeno. Na východní stěně se dochovaly půlkruhově klenutá okna, podobná okna jsou k vidění na západě Irska.
Severně od kostela Melaghlinů lze vidět kostel Ciaránův (Temple Ciaran). Jedná se o nejmenší kostel v komplexu, jehož interiér má rozměr pouhých 2,8 m x 3,8 m. Kostel údajně stojí na místě hrobu sv. Ciariána, zakladatele zdejšího kláštera.
Vše, co se dochovalo z Temple Kelly, jsou obvodové kameny, ze kterých lze rozpoznat původní velikost kostela.
U řeky Shannon se nachází Temple Finghin, malý románský kostelík z 12. století, s kruhovou zvonicí (McCarthy´s Tower). Jedná se pravděpodobně o první příklad kostela s přilehlou kruhovou věží v Irsku.
Connorův kostel (Temple Connor) je malý kostel s neporušenou střechou, který od 18. století využívá irská církev. Kostel pochází z 12. století.
Na co dalšího se mohou návštěvníci těšit
V blízkosti návštěvnického centra se nachází druhá dochovaná válcová věž – O´Rourke´s Tower. Její stavba byla dokončena r. 1124, ale o 11 let později (1135) do ní uhodil blesk a srazil vrchol věže. Dnešní horní část věže pochází z pozdější doby. Existují domněnky, že zdivo svržené během bouře bylo použito ke stavbě McCarthyho věže.
Před vchodem do katedrály si lze prohlédnout repliku vysokého kříže – Cross of the Scriptures (originál se nachází v návštěvnickém centru). Je to jeden z nejkrásnějších vysokých křížů v Irsku. Kříž pochází z počátku 10. století a je 4 m vysoký. Je zdobený ze všech čtyř stran a jednotlivé panely zobrazují biblické scény a portréty krále Flanna a opata Colmana, kteří nechali postavit katedrálu a vztyčit kříž.
Jižní kříž (South Cross) pochází z počátku 9. století. Kříž je 3,7 m vysoký a je zdobený většinou abstraktními motivy, ale lze na něm spatřit i scénu ukřižování Krista. Předpokládá se, že tento kříž byl inspirací pro vytvoření Cross of the Sciptures. Originál kříže se nachází v návštěvnickém centru a repliku si lze prohlédnout na původním místě jižně od katedrály.
Nejstarší z křížů, severní kříž (North Cross) se datuje přibližně do r. 800. Z kříže se dochovala pouze střední část, která je zdobena abstraktními motivy.
Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
https://en.wikipedia.org/…Clonmacnoise
http://www.sacred-destinations.com/…clonmacnoise