PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Córdoba - Španělsko

Základní informace

Córdoba je jedno z nejkrásnějších a nejtypičtějších měst v Andalusii, které leží na jihu Španělska na řece Guadalquivir asi 150 kilometrů severně od Málagy.

Španělsko, Cordoba, Mezquita Španělsko, Cordoba, Mezquita Španělsko, Cordoba, Mezquita

Podobu tohoto bílého města v nížině mezi údolím řeky Guadalquivira a pohořím Sierra Morena, obklopeného zahradami, po staletí utvářely mnohé kultury. Vystřídali se tu Iberové, Římané, Vandalové, Vizigóti a roku 711 sem přišli Arabové, kteří z Córdoby udělali hlavní město islámského emirátu Al-Andalus. Córdoba za jejich vlády rostla a bohatla, takže se z ní brzy stalo jedno z nejbohatších měst na světě. V 10. století už tady bydlelo půl milionu obyvatel a město sestávalo ze sta tisíce budov, mezi nimiž nechyběly ani obchody, mešity, knihovny, paláce a stovky lázní.

Symbolem síly a moci islámu na Pyrenejském poloostrově se stala místní mešita. Založena byla v 8. století z příkazu Abderrahmána I., ale práce na ní trvaly po několik staletí, takže tu je možné vysledovat různé architektonické styly. Její nejluxusnější dostavba proběhla v 10. století, kdy Al Hakam I. nechal doplnit bohatě zdobený modlitební výklenek mihráb, v němž byla uchována pozlacená kopie koránu. Ve stejné době vznikla i nádherná chalífova klauzura. Když město roku 1236 dobyli Španělé, král Ferdinand I. Svatý nechal mešitu přestavět na katedrálu.

Córdoba však svým návštěvníkům nabízí mnohem více památek a zajímavých míst. Nepřehlédnutelný je hrad Alcázar, který nechal ve 14. století postavit král Alfons VIII. Dnes jej obklopují nádherné zahrady s vodními nádržemi a vodotrysky.

V Córdobě se také nachází jedna ze tří synagog, které ve Španělsku zbyly z bývalých židovských měst. Postavena byla roku 1314. Z dalších staveb stojí za pozornost románsko-gotický kostel svaté Mariny, v němž byli pokřtěni skoro všichni místní torerové, ale i Arcibiskupský palác, klášter svatého Pavla, římský most či archeologické muzeum. Není divu, že centrum města bylo roku 1984 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Oficiální webová stránka: www.turismodecordoba.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY