PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Cork - Irsko

Základní informace

Město Cork se nachází ve stejnojmenném hrabství, které je největší v Irsku. Druhé největší irské město leží na řece Lee, která se dělí do dvou ramen, a střed města se tak nachází na ostrově, který je s jižním i severním břehem propojen množstvím mostů. Název města je poangličtělou formou irského Corcaigh, což je výraz pro „bažinaté místo“.

Cork, Irsko

Historie města Cork

Tato oblast byla bažinatá do 6. století, kdy na toto místo přišel sv. Finbarr s úmyslem založit zde kostel a školu. V r. 820 zdejší osadu dobyli Vikingové, kterým se zalíbila poloha místa, a založili zde své vlastní město. Ve 12. století byla osada obsazena Anglonormany. V r. 1185 bylo město věnováno anglickému králi Janovi (král Jan Bezzemek). Během své historie byl Cork několikrát zničen a přestavěn. Jednu dobu bylo celé město obehnáno hradbami, z nichž se do dnešní doby dochovalo několik bran a části opevnění. Úzké uličky, vodní cesty a georgiánská architektura propůjčují městu Cork kontinentální ráz.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Zdejší protestantská katedrála St Finbarr´s Cathedral je postavena ve stylu francouzské gotiky s mnoha oblouky. Katedrála byla dokončena v r. 1878 a honosí se kamennou kružbou a třemi věžemi. Je zasvěcená patronu města sv. Finbarrovi a se tyčí jižně od řeky v poklidné části města. V interiéru návštěvníky zaujme apsida s malovanou a zlacenou klenbou zachycující Krista obklopeného anděly. Vitráže v apsidě znázorňují Ježíšův život.

V blízkosti katedrály se nachází pevnost Elizabeth Fort, která byla postavena r. 1601. Pevnost má půdorys připomínající hvězdu a byla postavena jako obranné opevnění vně městských hradeb. V průběhu let pevnost sloužila jako kasárna, vězení nebo policejní stanice. Od r. 2014 je pevnost přístupná veřejnosti. Návštěvníci se mohou projít po hradbách s výhledem na město Cork a při průzkumu pevnosti si udělat představu, jak žili vojáci před stovkami let.

Katolická katedrála Cathedral of St Mary and St. Anne bývá často nazývána severní katedrálou. Stavba katedrály započala v r. 1808, zvonice byla ke katedrále přidána až v 60. letech 19. století.

Hlavní ulicí Corku je St Patrick´s Street. Ulice vznikla na konci 18. století při rozšiřování města. St Patrick´s Street je hlavní nákupní ulice v Corku, která byla v r. 2004 kompletně opravena. Od té doby byla již dvakrát zvolena irskou nejlepší nákupní ulicí. Dominantou ulice je poštovní úřad (General Post Office), který stojí na místě divadla z r. 1760. Divadlo vyhořelo v r. 1840 a na jeho místě v r. 1850 vznikl amfiteátr, který byl v r. 1877 nahrazen poštovním úřadem.

Kostel St Anne´s Shadon z r. 1722 stojí na svahu severně od řeky Lee a patří mezi dominanty Corku. Kostel vyniká dvěma fasádami ztvárněnými z červeného pískovce (severní a východní strana) a dvěma z vápence (jižní a západní strana). Věž kostela zdobí korouhev ve tvaru lososa. Návštěvníci mohou vystoupat na kostelní věž a vychutnat si pohled na město. Hodiny byly na věž instalovány v r. 1847 a místními byly nazývány „lhář čtyř tváří“, neboť v závislosti na úhlu pohledu a vlivem větru neukazovaly správný čas. Hodiny prošly v r. 2014 opravou.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
https://en.wikipedia.org/wiki/Cork_(city)
http://www.elizabethfort.ie/

Oficiální webová stránka: www.cork.ie

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY