PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Côte d´Albâtre - Francie

Základní informace

Côte d´Albâtre, česky Alabastrové pobřeží, je sto čtyřicet kilometrů dlouhý úsek pobřeží, táhnoucí se mezi Le Havre a Le Tréport v severozápadním francouzském regionu Normandie.

Svůj název získala tato část pobřeží kanálu La Manche díky strmým bílým útesům, vystupujícím z mléčně zakalené vody. Jejich spodní část tvoří velmi tvrdá turonská křída, zatímco nahoře lze vidět křídu senonskou, prošpikovanou četnými žilkami křemene.

Ta snadněji podléhá erozi, a tak lze na Alabastrovém pobřeží obdivovat mnohé bizarní útvary, jako jsou skalní oblouky a jehly. K těm nejznámějším patří oblouk La Falaise D´Amont či devadesát metrů vysoká** skalní jehla L´Aiguille**, která se stala inspirací francouzskému spisovateli Maurice Leblancovi pro jeho román L´Aiguille creuse, tedy Dutá jehla.

Nejznámějším útvarem však je patrně Falaise d´Aval. Jedná se o největší oblouk pobřeží, který spisovatel Guy de Maupassant přirovnal ke slonu, nořícímu svůj chobot do moře. Oblouk se nachází západně od přímořských lázní Étretat. Ty vznikly v jednom z mnoha údolí, jež si tu v měkkém podloží vyhloubily četné říčky, stékající do moře. K dalším významným sídlům lze zařadit město Dieppe, v němž 19. srpna 1942 proběhla neúspěšná operace Jubilee, tedy pokusné vylodění kanadských a britských jednotek. Za návštěvu stojí Fécamp s troskami benediktinského kláštera. Ten vyrostl na místě, kde moře vyplavilo na břeh kmen stromu s kapkami Kristovy krve.

Celá oblast Alabastrového pobřeží je zařazena pod systém Natura 2000. Místní vegetace patří k velmi odolné, neboť musí zvládat silný slaný vítr z moře a zároveň i dlouhodobý chlad. K typickým rostlinám tu tak patří např. starček, katráň přímořský či kapradiny.

Rada: Chcete-li poznávat Alabastrové pobřeží pěšky, vydejte se z Dieppe po trase GR21. Užijete si cestu po travnatých pastvinách mezi ovcemi i stády krav i úžasné výhledy na pobřeží.

Oficiální webová stránka: https://cote-albatre.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY