PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Crag cave - Irsko

Základní informace

Crag cave je jedinečný jeskynní komplex, který se nachází v blízkosti města Tralee. Jeskyně jsou téměř 4 km dlouhé a mají překrásnou krápníkovou výzdobu, která patří k jedněm z nejkrásnějších v Irsku.

Jeskyně byly objeveny r. 1983 a jejich stáří se odhaduje na 1 milion let. Existence jeskyně byla místním obyvatelům známa již po mnoho let. První písemná zmínka o zdejších jeskyních pochází z r. 1859, kdy byl v oblasti prováděn geologický průzkum. Během zkoumání znečištění vody v oblasti Castleisland pověděl David Keane, kontrolor vodních prací, profesoru Johnu Gunnovi z univerzity v Corku o jeskyni v blízkosti Crag House, kterou jako dítě objevil. Profesor se svými studenty oblast prozkoumal a objevil 3 vchody do jeskyně (dva z nich jsou dnes uzavřené).

Samotnou jeskyni tvořily 2 paralelní chodby vedoucí severojižním směrem, které po zhruba 300 m ústily v jakýsi bazének (zaplavenou chodbu nebo jímku). V r. 1983 světově proslulý velšský jeskynní potápěč prozkoumal tento „bazének“ a zjistil, že je pouze 2 m hluboký a 8 m dlouhý. Po odstranění balvanu na západní straně „bazénku“ se průzkumníkům zpřístupnilo více než 1,6 km chodeb. O rok později byly objeveny další chodby. V letech 1987–89 byla s pomocí speleologů a jeskynních inženýrů vytvořena šachta, která dnes tvoří vstup do jeskyně. Prohlídkový okruh jeskyní byl pro veřejnost zpřístupněn 20. května 1989.

S celkovou prozkoumanou délkou 3,82 km patří jeskyně k nejdelším v hrabství Kerry (7. nejdelší v Irsku). Pro návštěvníky je přístupná pouze část jeskynního komplexu v délce 350 m. Při prohlídce se návštěvníci dozvědí, jak byly jeskyně utvářeny, a prohlédnou si také množství krápníků všeho druhu – stalaktity, stalagmity, brčka nebo sintry, z nichž mnohé byly vytvářeny déle než 15.000 let. U vstupu do jeskyně lze při troše štěstí najít pravěké fosilie. Při sestupu níže do jeskyně se návštěvníci dozvědí bližší informace o objevení jeskyně. Mnohé části jeskyně jsou pojmenovány podle míst a postav z Tolkienovy Středozemě.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
http://www.cragcave.com/

Oficiální webová stránka: https://www.cragcave.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY