PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Custom House - Irsko, Dublin

Základní informace

Novoklasicistní budova celnice (Custom house) se nachází v Dublinu na severním břehu řeky Liffey. Budova byla postavena v letech 1781–91.

Custom House, Dublin, Irsko

Historie budovy Custom House

Budovu navrhl anglický architekt James Gandon. V r. 1800, pouhých 9 let po dokončení budovy, byly Zákonem o unii celní a daňové úřady přesunuty do Londýna a objekt se stal přežitkem. V r. 1921 oslavili stoupenci hnutí Sinn Féin (irská republikánská politická strana) své vítězství podpálením tohoto symbolu britského imperialismu. Požár zuřil 5 dnů a způsobil rozsáhlé škody. V r. 1926 proběhla rekonstrukce budovy, ale její pokračující chátrání si v r. 1991, v době zřízení úřadu vlády v této budově, vyžádalo celkovou renovaci. V budově dnes sídlí Odbor životního prostředí, společenství a místní samosprávy.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Hlavní průčelí se pyšní pavilony na koncích křídel. Pavilony zdobí erby irské koruny. Dublinský sochař Edward Smyth ztvárnil svorníky oblouků a vchodů do podoby 14 alegorických hlav, které zosobňují Atlantský oceán a irské řeky (Bann, Barrow, Blackwater, Boyne, Erne, Foyle, Lagan, Lee, Liffey, Nore, Shannon, Slaney a Suir). Na štítě budovy je reliéf zobrazující spojení Británie a Irska (dvě objímající se postavy) a Neptuna, který odhání hladomor a zoufalství. Nad štítem budovy se tyčí 4 sochy, které představují Merkura, Hojnost (žena s rohem hojnosti), Průmysl (žena s včelím úlem) a Neptuna. Na vrcholu kopule stojí socha představující Obchod. Severní fasádu zdobí personifikace Evropy (žena s rohem hojnosti, mečem a helmou), Asie (žena v dlouhých šatech s podivnou pokrývkou hlavy), Afriky (polonahá žena s kudrnatými vlasy) a Ameriky (žena s péry ve vlasech).

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://www.vanderkrogt.net/…s/object.php?…

Oficiální webová stránka: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Custom_House

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY