Cutty Sark - Anglie, Greenwich
Základní informace
Cutty Sark je britská plachetnice, která v 19. století dovážela čaj z Číny do Velké Británie (tzv. čajový klipr). Byla postavena pro společnost John Willis & Sons of London (neboli Jock Willis Shipping Line) v roce 1869.
Dnes je muzejní lodí a patří mezi vyhledávané turistické atrakce. Je součástí Národní historické flotily (ekvivalent seznamu chráněných památek) a nachází se v blízkosti centra Greenwich u národního námořního muzea National Maritime Museum. Loď je v péči nadace Cutty Sark Trust, která v roce 2000 nahradila společnost Cuty Sark Society založenou v roce 1951.
Historie lodi Cutty Sark
Ve své době byla jednou z nejrychlejších a největších lodí. Stavbu lodě Cutty Sark měla v roce 1869 na starosti firma Scott & Linton. Po krachu této společnosti však práci na lodi dokončila společnost Denny´s. Na vodu byla spuštěna dne 22. 11. 1869 manželkou kapitána Moddieho. Trup byl z teakového dřeva, měřila cca 65 metrů a nosnost měla 921 tun.
Plachetnice každým rokem soutěžily v rychlosti na trase Čína-Velká Británie. Rychlost, s jakou dovezly čerstvé zboží, hrála velkou roli – první čaj, který dorazil do Londýna, byl prodaný za nejvyšší cenu. Soutěžilo se tedy nejen o prestiž, ale zejména pro peníze. Známý je závod plachetnic z roku 1872 na trase Šanghaj-Londýn. V rychlosti soupeřila plachetnice Thermopylae, nová rekordmanka na trase Londýn-Melbourne (60 dní), s Cutty Sark. Přestože Cutty Sark zpočátku vítězila, nakonec byla poražena. Při bouři přišla o kormidlo. Naštěstí posádka loď opravila a po 119 dnech plavby dorazila do Londýna (o týden později než Thermopylae).
Nejen tento plachetní trojstěžník však brzy zaostával za novou konkurencí. Nastupující éře parníků, které při svých plavbách začaly navíc využívat i nově otevřený Suezský průplav. Cutty Sark nakonec začala přepravovat uhlí, jutu nebo vlnu z Austrálie. V roce 1895 dovezla poslední náklad a ještě ten rok byla prodána portugalské společnosti Ferreira a Co., která ji přejmenovala na Ferreira. Vozila náklad mezi Lisabonem a portugalskými koloniemi. Zpět do Anglie se dostala díky vysloužilému kapitánu Wilfredovi Dowmanovi, který ji koupil v roce 1922. Přejmenoval ji zpátky na Cutty Sark a sloužila jako školící loď. Po smrti kapitána v roce 1936 ji jeho vdova věnovala akademii Thames Nautical Training College v Greenhithe u Dartfordu. Byla umístěna na řeku Temži a společně s lodí HMS Worcester sloužila školním účelům. V roce 1954 byla loď převezena do suchého doku v londýnském Greenwichi a otevřena pro veřejnost. Je jednou ze tří plachetnic 19. století s originální konstrukcí (dřevěný trup na železném rámu). Další dvě jsou City of Adelaide v Jižní Austrálii a Ambassador z roku 1869 v Chile.
V roce 2006 byly na lodi zahájeny restaurátorské práce, které měly trvat až do roku 2009. Bohužel dne 21. 5. roku 2007 začala loď hořet. Naštěstí se podařilo loď zachránit a veřejnosti se tak mohla znovuotevřít 25. 4. 2012.
Zajímavosti Cutty Sark
Cutty Sark dostala své jméno podle postavy čarodějky Nannie Dee (přezdívaná Cutty Sark) z básně Tam O´Shanter od Roberta Burnse. Tam před ní utíká na koni, ale Nannie nakonec chytne koně za ocas. Postava čarodějky je znázorněna na přídi lodi a je oděna do krátké košilky, které se ve skotštině říká cutty sark. Vyřezal ji Robert Hellyer z Blackwall a představuje bílou hruď Nannie Dee s dlouhými černými vlasy, jak drží šedý koňský ohon.
Muzejní loď je dnes domovem sbírek celé řady předmětů. V roce 1953 obdržela od společnosti Society by Sydney Cumbers největší sbírku lodních figur. Návštěvníci zde naleznou i předměty, demonstrující umění plavby v 19. století. Nachází se zde i mnoho kreseb a maleb s vyobrazením lodi Cutty Sark. Muzeum shromažďuje předměty a suvenýry spojené s Robertem Burnsem, který napsal báseň „Tam O'Shanter“, ze které dostala loď své jméno Cutty Sark. Kolekci doplňují i předměty spojené se stavbou lodí nebo články o Cutty Sark z novin a časopisů vydávaných od roku 1869. Nechybí ani různé upomínkové předměty oslavující úspěchy plachetnice Cutty Sark.
V podpalubí lodi se nachází divadelní studio Michael Edwards Studio Theatre. Během dne, jsou zde ukázky čajových beden a dalších artefaktů souvisejících s nevšední historií lodi. Ve večerních hodinách se může střední část podpalubí přeměnit na světově unikátní divadelní prostory. Po celý rok prostory divadla hostí kabarety, komedie, one-man show, přednášky, hudební vystoupení i dramata.
Zdroje:
http://www.rmg.co.uk/cuttysark
http://en.wikipedia.org/wiki/Cutty_sark
http://www.aboutbritain.com/CuttySark.htm
http://www.99shipmodels.com/…pr-cuttysark
http://cs.wikipedia.org/wiki/Cutty_Sark
http://www.ceskatelevize.cz/…21238255185/