PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Deanston Distillery - Skotsko

Základní informace

Deanston Distillery je skotská palírna whisky ve stejnojmenné vesnici asi 13 km od Stirlingu.

Příběh Deanston Distillery začíná roku 1785. Tehdy jeden z otců průmyslové revoluce Richard Arkwright postavil na břehu řeky Teith přádelnu bavlny zvanou Adelphi. Založil tu také novou komunitu dělníků a Deanston se stal předvojem přeměny zemědělského Skotska na průmyslové. Přádelna vzkvétala, v dobách své největší slávy zde bylo zaměstnáno 1100 dělníků, mezi nimiž značnou část tvořily ženy a děti. S rozvojem komunity se ale objevila i potřeba ubytování a zázemí pro rodiny, a tak roku 1805 postavil tehdejší majitel James Finlay vesnici pro tři sta zaměstnanců. Byla naprosto samostatná – stála tu vlastní pošta, potraviny, prádelna , ale i prodejna textilu a banka. Děti od pěti do devíti let denně navštěvovaly školu a starší do ní chodili večer po práci. Vesnice využívala i vlastní měnu. Že se jednalo o komunitu pokrokovou, dosvědčuje i fakt, že roku 1813 byl Deanston jako první vesnice ve Skotsku osvětlen plynovými lampami.

V roce 1965 však odvětví začalo upadat, a tak majitelé byli nuceni hledat nový směr podnikání. Proto se o devět let později přádelna proměnila v palírnu whisky, z níž ještě stejný rok vyšla první láhev Deanston Highland Single Malt Scotch Whisky. Roku 2012 tu bylo v původní jídelně přádelny otevřené návštěvnické centrum, které pořádá prohlídky i organizované ochutnávky.

Malý tým zaměstnanců dbá na perfektní kvalitu i tradice a hrdě prohlašuje, že v každé kapce jejich whisky se snoubí to nejlepší z tohoto místa – měkká voda z řeky Teith, ječmen bez pesticidů a jiných chemikálií od okolních farmářů, doplněné tradiční metodou kombinovanou s uměním a zkušeností místních. O jejich slovech se lze přesvědčit na konci každé prohlídky, kdy zájemci mohou ochutnat jemnou medovou chuť místní dvanáctileté whisky.

Oficiální webová stránka: https://www.deanstonmalt.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY