PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Delft - Nizozemsko

Základní informace

Delft je město ležící 55 km jihozápadně od Amsterdamu, které je od konce 16. století známé výrobou glazované keramiky zdobené obvykle modrými vzory (tzv. delfská fajáns). Půvabné město Delft proslulo ve světě i jako místo posledního odpočinku Viléma Oranžského, „otce Nizozemska“, který ze svého velitelství v Delftu vedl v osmdesátileté válce nizozemský odboj proti nadvládě Španělů. Jeho vítězství přineslo národu náboženskou svobodu a nezávislost.

Town Hall, Delft, Nizozemsko

Původ Delftu sahá do r. 1075 a prosperitu mu zpočátku zajišťoval tkalcovský a pivovarnický průmysl. Značnou část středověkého města však zničila mohutná exploze státní prachárny v říjnu r. 1654. Centrum bylo přestavěno v 17. století a od té doby se ospalé památné město takřka nezměnilo – grachty ve stínu stromů stále lemují gotické a renesanční štítové domy. Veškeré dění se odehrává na náměstí, jemuž vévodí radnice z r. 1619 a kostel Nieuwe Kerk.

Co stojí za vidění

Kostel Nieuwe Kerk se stavěl v letech 1383–1510, ale značná část původní svatyně musela být obnovena po požáru v r. 1536 a explozi prachárny v r. 1654. Nejzajímavějším prvkem je honosné mauzoleum Viléma Oranžského. Uprostřed mauzolea návštěvníky zaujme socha Viléma v nablýskané polní uniformě. Poblíž sochy je k vidění postava jeho zoufalého psa, který pošel několik dní po Vilémově smrti. V kryptě se nacházejí hroby královské rodiny, které nejsou přístupné pro veřejnost.

V tiché gotické budově Prinsenhof, někdejším klášteře, se nachází historické muzeum, schraňující keramiku, tapiserie a podobizny královské rodiny. V Prinsenhofu sídlil Vilém Tichý, princ Oranžský (1533–84), pradědeček prince, který se v r. 1689 stal anglickým králem Vilémem III. V r. 1572 si zde během boje proti Španělům zřídil Vilém velitelství. V r. 1584 ho na příkaz Filipa II. Španělského zastřelil fanatický katolík Balthasar Geraerts.

Delft byl bydlištěm známého malíře ze 17. století Jana Vermeera.

Oficiální webová stránka: https://www.delft.nl

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY