PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Dublin City Hall - Irsko, Dublin

Základní informace

Impozantní budova radnice City Hall, která je postavená v klasicistním stylu v 18. století, se nachází v blízkosti Dublin Castle na jižním břehu řeky Liffey.

Irsko Dublin, The city hall

Budovu Dublin City Hall navrhl architekt Thomas Cooley v novoklasicistním stylu a sloužila v letech 1769–79 jako Královská burza (Royal Exchange). V r. 1852 budovu získala Dublin Corporation a začala v ní zasedat městská rada. Budova byla přejmenována na Dublin City Hall a zrekonstruována do původního stavu.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Ve vstupní hale (někdy označována jako rotunda – the Rotunda) se nachází 12 sloupů, které podpírají kupoli a vytvářejí jakýsi ambit (ochoz), ve kterém kupci vedli svá obchodní jednání. Mezi sloupy se nachází 12 nástěnných maleb z let 1914–1919, z nichž 8 zobrazuje legendární nebo historické události (např. sv. Patrik křtící dublinského krále) a 4 zobrazují erby provincií Ulster, Leinster, Connacht a Munster. Uprostřed podlahy, přímo pod kupolí, je mozaika z r. 1898 znázorňující erb Dublinu obklopená 4 sochami, které znázorňují osobnosti hrající důležitou roli v rozvoji irské společnosti.

Radnice sloužila pro účely městské rady do r. 1995, kdy se správa města přestěhovala do nově vybudované budovy ve Wood Quay. Přesto však City Hall zůstává místem, kde se každé první pondělí v měsíci schází volení členové městské rady na svém zasedání, jemuž předsedá primátor Dublinu.
V jejím přízemí si lze prohlédnout expozici věnovanou dějinám města – The Story of the Capital, která zachycuje historii Dublinu od příchodu Vikingů až do současnosti.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://www.dublin.ie/…l-dublin.htm

Oficiální webová stránka: www.dublincity.ie/dublincityhall

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY