PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Dürnstein - Rakousko

Základní informace

Dürnstein je malebné městečko na břehu Dunaje v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy, vzdálené asi 80 kilometrů od Vídně.

Dürnstein, Rakousko zříceniny hradu, Dürnstein, Rakousko

Dürnstein leží v půvabném úzkém údolí Wachau, které je proslulé terasovitými vinicemi na žulovém podloží. Není proto divu, že se tu daří především bílým vínům a proslulý je místní ryzlink. Celé údolí je zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a za jeho perlu je považováno právě městečko Dürnstein.

Kolem roku 1140 byla nad dnešním městečkem založená pevnost. Přestože si historici nejsou zcela jistí přesnou lokací, pověst sem umisťuje věznění anglického krále Richarda Lví srdce. Ten byl zajat v nedalekém hostinci při návratu z křížové výpravy. Prozradit jej měly kromě vybraného chování i zdobené sedlo jeho koně a pečetní prsten. Legenda praví, že uvězněného krále vypátral roku 1192 jeho dvorní zpěvák, který se tak dlouho toulal po okolí a zpíval píseň, jež znal jen král, až mu Richard odpověděl. Obrovské výkupné pak posloužilo k založení vídeňského Nového města. Dnes je z hradu jen zřícenina. Zničen byl Švédy roku 1645 a zůstal už neobýván, ale i přesto jej každý rok navštíví 1,7 milionů turistů. Z centra Dürnsteinu se sem lze dostat pěšky za 25 minut.

Samotné město začalo vznikat pod hradem až ve 13. století, a to kolem kláštera klarisek. Dodnes si ponechalo středověký ráz. Dominantou Dürnsteinu jsou klášterní budovy s modrobílou věží, která se stala symbolem celého kraje. Postavena byla roku 1733, ale historie kláštera sahá do daleko hlubší minulosti. V roce 1372 vznikla na skalním útesu nad Dunajem kaple Panny Marie. Už o 28 let později byla rozšířena a roku 1410 kolem ní vyrostl augustiniánský klášter. Ten na počátku 18. století čekala barokní přestavba. Jen krátce nato jej však Josef II. zrušil a celý majetek připadl klášteru v Herzogenburgu, který jej vlastní dodnes. V roce 2019 tu bylo otevřeno klášterní muzeum.

Oficiální webová stránka: https://www.duernstein.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY