PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Eltham Palace - Anglie, Londýn

Základní informace

Palác Eltham Palace se nachází v londýnském obvodu Greenwich, cca 15 km od centra Londýna. Je jedním z mála významných středověkých královských paláců v Anglii, který zůstal do dnešních dnů téměř nedotčený. Návštěvníci mohou obdivovat středověkou královskou rezidenci, obydlí ve stylu Art Deco a zahradnické umění z let 1930.

Eltham Palace, Londýn, Anglie

Historie Eltham Palace

V roce 1305 byl palác vodním zámkem s rozsáhlými parky, který patřil Edwardu II. Postupně se stal největším a nejnavštěvovanějším královským sídlem v zemi. Rozlehlý park (přes tisíc akrů pozemku) nabízel svým návštěvníkům možnost lovu jelenů. Zahrady paláce byly velmi oblíbené. V roce 1388–89 je Richard II. nechal obezdít, aby zde mohl v letním období povečeřet s královnou, což již tehdy bylo velmi moderní. Za Edwarda IV. došlo k významným změnám. V 70. letech 15. století byla přistavěna budova Great Hall. Po celé 16. století byl palác místem zábavy královského dvora. Jindřich VIII. zde zřídil terče pro lukostřelbu, dráhu na bowling a zahrady pro rekreaci s živými ploty. Největší královský palác v království byl schopen pojmout až 800 obyvatel královské domácnosti. Avšak palác neoslnil novou královnu Alžbětu I., která preferovala raději palác Greenwich Palce, který měl lepší polohu a snadný přístup k řece Temži.

Již v roce 1656 se tak kronikář John Evelyn zmiňuje o neutěšitelném stavu paláce Eltham Palace. Jeho majitel si ve velkém parku postavil Eltham Lodge, ve které žil. Během dalších dvou století byl palác využívaný jako farma. V roce 1828 byla vedena kampaň na záchranu a restaurování budovy Great Hall, která byla používána jako stodola. Na počátku 19. století byl park rozdělen a zmenšen na dvě malé oblasti (21 a 29 ha), zbytek byl navrácen pro pastviny. V letech 1808–1828 byly z parku odstraněny i stromy.

Eltham Palace ve vlastnictví manželů Courtaldových

roce 1933 si palác Eltham Palace na 99 let pronajal bohatý pár Stephen a Virginia Courtauldovi, kteří toužili po polovenkovském obydlí v dosahu Londýna. Byli to patroni umění a vášniví zahradní architekti a přeměnili tak rozpadající se budovy a pozemky na velkolepý dům a zahradu. Stephen pěstoval orchideje a získal několik cen Royal Horticultural Society a Virginie zase milovala růže. Manželé byli mimo jiné i sběratelé, cestovatelé a filantropové a interiéry obydlí si zařídili ve stylu Art Deco. Kromě soukromého domu s ultra-moderním designem zde vybudovali i okrasné plantáže, růžovou zahradu, skalku a další. Jejich „vláda“ v paláci však byl krátká – pouze do roku 1944, kdy se přestěhovali do Skotska. Díky nim se však podařilo palác a okolí ochránit před zkázou. Po jejich odchodu byl palác Eltham Palce obsazen vojenskými školícími jednotkami, a to až do roku 1992. V roce 1995 byl zapsán na seznam anglického dědictví a v roce 1999 zde byl dokončen program oprav a restaurování interiérů a zahrad. Dnes jsou zahrady dobrým příkladem designu 30. let 20. století. Palác Eltham Palace je zapsán na seznam anglického dědictví English Heritage.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

V říjnu 2014 byl spuštěn program renovace a zlepšení památky Eltham Palace, který zahrnoval vybudování zcela nového návštěvnického centra, obchodu a kavárny v bývalých sklenících. Od roku 2015 je pro veřejnost otevřeno pět nových pokojů, včetně luxusního protileteckého krytu a kulečníkového sálu v podzemí a nový multimediální průvodce. K vidění bude i pokoj Map room. Mapy v něm byly po více než 70 let ukryty pod vrstvami tapet a sloužily sekretáři rodiny Courtauldů pro plánování jejich častých výprav do ciziny. Nechybí ani oblečení Virginie Courtauldové nebo přesazené zahrady Rock a Rose gardens. Nenechte si ujít venkovní hřiště s tématem „kolem světa“, elegantní vstupní halu ve stylu Art Deco, spící lemuří rodinku nebo pozlacenou koupelnu Virginie Courtauldové.

Zdroje:
http://www.english-heritage.org.uk/…and-gardens/

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY