PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Eton College - Anglie, Windsor

Základní informace

Eton College je chlapecká nezávislá internátní škola. Nachází se v Etonu v Berkshire, poblíž Windsoru. Vzdělává se v ní na 1300 žáků ve věku 13–18 let. Běžně je nazývána pouze jako Eton a je jednou z devíti anglických nezávislých škol, které upravuje zákon Public Schools Act z roku 1868.

Eton College, Windsor, Anglie

Další tři internátní chlapecké školy, nacházející se ve Velké Británii, jsou Harrow, Radley a Winchester. V Etonu se vzdělávalo na 19 britských premiérů a generace aristokracie. Studoval zde i Princ Harry a William. Eton patří mezi nejprestižnější školy ve Velké Británii.

Historie Eton College

Škola Eton College byla založena v roce 1440 králem Jindřichem VI. Poskytovala bezplatné vzdělání pro 70 chudých chlapců, kteří pak mohli studovat královskou školu King´s College v Cambridge, kterou král založil v roce 1441. Po sesazení z trůnu v roce 1461, nový král Edward IV. odstranil ze školy většinu majetku a poklady vložil do kaple St George´s Chapel ve Windsoru.

Nejstarší záznamy ze školního života pocházejí z 16. století. Malby a obrazy zobrazují sparťanský život školáků. Školáci se budili v 5 hodin ráno, a zatímco se oblékali, zpívali modlitby. Vyučování probíhalo v latině. Pouhá hodina denně byla vyhrazena pro hraní fotbalu. Učení končilo v 8 hodin večer a během roku měli školáci pouze dvoje prázdniny (tři týdny během Vánoc a v létě). Do začátku 18. století se počet školáků rozrostl, takže bylo potřeba postavit další obydlí.

První domy tak byly postaveny v roce 1722 a do roku 1766 jich zde bylo 13. Škola vzkvétala zejména během vlády Jiřího III. (1760–1820). Jiří III. strávil ve Windsoru mnoho času a pro místní chlapce pořádal zábavy na zámku Windsor. Škola na oplátku udělala ze 4. června den volna (v té době slavil narozeniny). Dnes se na Etonský den „Fourth of June” konají projevy, hraje se kriket, pořádají se procesí lodí a pikniky a tento den tak zůstává významným dnem ve školním roce.

Do poloviny 19. století prodělala škola hned několik reforem – zlepšilo se ubytování, rozšířily se osnovy a zlepšila se kvalifikace personálu. V roce 1891 se na škole učilo na 1000 chlapců. Počty rostly až do roku 1970, kdy dosáhla návštěvnosti 1300 chlapců, což je i současný stav.
Od nového tisíciletí se již chlapci nezapisují na školu v den jejich narození. Od roku 2002 jsou na školu přijímáni na základě pohovoru, testu a referencí z předchozích škol.

Zajímavosti školy Eton College

Nejvýznamnějším uměleckým dílem na škole jsou nástěnné malby v kapli Chapel. Během let 1479–1487 na nich pracovalo hned několik mistrů malířů. V roce 1560 byly zamalovány a znovu objeveny až v roce 1847. Dnes se v kapli konají bohoslužby a zdejší chlapci ji každou neděli navštěvují. V roce 1890 byla kvůli zvyšujícímu počtu studentů postavena další kaple – Lower Chapel.

Známá Etonská modrá Eton Blue (je však více zelená, než modrá) se objevila na počátku 19. století k identifikaci etonských sportovců na řece a na kriketovém hřišti. V roce 1836 ji použila i univerzita University of Cambridge při veslařském závodu proti Oxfordu a od té doby ji také používala. Dnes se sportovci halí do světle modré barvy („baby blue“).

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/…Eton_College
http://www.radynacestu.cz/magazin/eton/
http://www.etoncollege.com/…actForm.aspx?…

Oficiální webová stránka: www.etoncollege.com

Mohlo by vás také zajímat

Cambridge, Christ Church College

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY