PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Exeter Cathedral - Anglie, Exeter

Základní informace

Anglikánská katedrála sv. Petra (Cathedral Church of St Peter) v Exeteru se řadí k nejskvostněji zdobeným v Británii a je sídlem biskupa exeterského.

Exeter Cathedral, Exeter, Anglie Exeter Cathedral, Exeter, Anglie Exeter Cathedral, Exeter, Anglie

Historie katedrály v Exeteru

V 10. a 11. století byl hlavním kostelem v Exeteru saských kostelík zasvěcený sv. Marii a sv. Petrovi. Kostelík sloužil jako sídlo pro biskupa, ale obřady se většinou konaly venku, v místě dnešní katedrály. Místo, kde stával kostelík, je dnes označeno železným křížem, který stojí před vchodem do katedrály.

V r. 1107 se stal exeterským biskupem synovec Viléma Dobyvatel, William Warelwast, který nechal postavit katedrálu v normanském (románském) stylu. Katedrála byla vysvěcena v r. 1133, ale její stavba pokračovala ještě další roky. Převážná část katedrály (kromě 2 normanských věží) pochází z 13. století a byla vystavěna ve stylu vrcholné gotiky.

V době církevní reformace v Anglii v první polovině 16. století bylo mnoho z obrazů, které zdobily interiér katedrály, zničeno. K dalšímu poškození katedrály došlo během občanské války, kdy puritáni zničili místní varhany. Nové varhany byly instalovány v r. 1665. Během 19. století došlo k několika renovacím interiéru (např. oltáře nebo kostelních lavic).

Během 2. světové války byl Exeter cílem leteckých útoků německé Luftwaffe. Dne 4. 5. 1942 byla katedrála zasažena bombou. Zničena byla většina vitrážových oken a také 2 kaple – sv. Jakuba a sv. Tomáše. Díky zručným řemeslníkům se podařilo kaple a jejich okolí opravit.

Zajímavosti exeterské katedrály

Katedrála se pyšní několika zajímavostmi – např. má nejdelší celistvý gotický strop na světě s ozdobnými skulpturami. Průčelí katedrály se stovkami kamenných sošek připomíná středověký parlament rytířů a šlechticů, kteří sedí v křeslech a jsou nahnuti dopředu v očekávání ohnivé debaty. V katedrále se nachází druhá největší sbírka zvonů na světě (celkem 14 zvonů – nejvíce zvonů se nachází v liverpoolské katedrále). Dále jsou v katedrále k vidění astronomické hodiny z 15. století. Hodiny mají 24 hodinový ciferník, jednotlivé hodiny jsou značeny římskými číslicemi I-XII (poledne je nahoře a půlnoc dole) a vnitřní kruh zobrazuje den. Hodiny ukazuje ručička zdobená lilií (fleur-de-lys), den a fázi měsíce ukazuje vnitřní ručička se stříbrnou koulí. Zlatá koule ve středu hodin představuje Zemi. Horní ciferník ukazující minuty byl k hodinám přidán až v r. 1760.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/…er_Cathedral
http://www.exeter-cathedral.org.uk/
http://www.sacred-destinations.com/…er-cathedral

Oficiální webová stránka: www.exeter-cathedral.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY