PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Ffestiniog Railway - Wales

Základní informace

Ffestiniog Railway je velšská historická vyhlídková železnice, spojující doly ve Snowdonii s přístavem Porthmadog.

Wales Ffestiniog Railway Portmadoc

Velšská břidlice je považována za jednu z nejlepších na světě. V 60. letech 18. století se začala dobývat i v kopcích u městečka Blaenau Ffestiniog a odtud byla odvážena zájemcům do celého světa. Právě tady bylo kdysi hlavní středisko těžby břidlice ve Walesu. Vytěžený materiál však bylo nutné dostat z kopců do přístavu. V roce 1832 udělil parlament koncesi ke stavbě železnice a geometr James Spooner vymezil a navrhl úzkokolejnou dráhu s rozchodem 587 mm. První vůz po ní přejel v dubnu 1836. Tehdy dolů sjížděl působením gravitace a nahoru prázdné vozy vytahovali koně.

Parní lokomotivy se tu objevily až v roce 1863 a první tři dostaly jméno Princess, Prince a Palmerson. O rok později vlak převezl i první pasažéry. Koncem 19. století transportovaly každý rok sto tisíc tun břidlice.

Po konci první světové války se objevily nové materiály, které nahradily břidlici jako střešní krytinu, došlo k propadu trhu a poptávka a tím pádem i objem těžby se rapidně snižovaly, až v roce 1946 byla tato železnice zcela uzavřena. O osm let později se skupina nadšenců rozhodla úzkokolejku znovu uvést do provozu, což se jim po dlouhém úsilí podařilo v roce 1982.

Ffestiniog Railway je dnes vyhlídkovou železnicí o délce 22 km, spojující městečko Blaenau Ffestiniog s přístavem. Projíždí kolem pobřeží, vodopádů, jezera, skrze dubové lesy a skýtá nádherné výhledy. Na několika zastávkách je možné vystoupit a vyrazit na túry do okolních kopců.

Milovníci železnic jistě ocení, že tu stále jezdí tři původní lokomotivy, starší 150 let, a dráhu provozuje nejstarší stále funkční železniční společnost na světě.

Rada: Po cestě nahoru je lepší sedět na pravé straně, neboť odtud jsou lepší výhledy.

Oficiální webová stránka: https://www.festrail.co.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY