Florencie - Itálie
Základní informace
Florencie (italsky Firenze) je hlavní město italského Toskánska a leží na řece Arno. Florencie je považována za kolébku renesance a jedno z předních center umění na světě. Rozvoj města byl spjat s bankovním sektorem a s významným šlechtickým rodem Medici, který vládl Florencii až do poloviny 18. století. V letech 1865–1871 byla Florenci hlavním městem italského království. Pro své překrásné renesanční památky byla Florencie zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Název pochází již z doby Římanů, kdy na místě dnešního města na řece Arno založili římští vojáci tábor nazvaný Colonia Florentia, tedy Kvetoucí.
Stručná historie Florencie
Po nájezdu barbarů ztratilo slibně rozvíjející se město svůj význam. Vše se však změnilo v 8. století a kolem roku 1000 se Florencie stala centrem celé oblasti. Díky rozvoji obchodu se rychle změnila na jedno z nejbohatších měst na světě. Další krizí prošlo město ve 14. století, kdy muselo roku 1333 přestát ničivé povodně a o patnáct let později podlehlo množství jeho obyvatel moru. Zdevastovanou Florencii zachránila rodina Medici, za jejíž vlády tu vzniklo množství unikátní renesančních památek. Tento rozkvět pokračoval i později, takže Florencie byla v letech 1865 až 1870 hlavním městem Italského království.
Florencie jako centrum umění
Sláva Florencie přitahovala množství významných osobností, které zanechaly své stopy v rozvoji města. Svoji inspiraci tu hledal např. Dante Alighieri či Giovanni Boccaccio, na její architektonické podobě se podíleli takoví umělci jako Donatello, Leonardo da Vinci či Michelangelo Buonarroti, pro rodinu Medicejských pracoval Niccolò Machiavelli a své útočiště tu našel i Galileo Galilei.
V centru města zamilovaných, které bylo roku 1982 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je možné najít množství architektonických skvostů. K těm nejznámějším patří most Ponte Vecchio, katedrála Santa Maria del Fiore s třetí největší kopulí na světě, „chrám italských slavných“ bazilika Svatého kříže, v níž jsou mezi jinými italskými velikány pochováni např. Michelangelo, Galileo či Machiavelli, či křestní kaple Baptisterium San Giovanni.
Milovníci umění by se měli postavit do dlouhé fronty Gallerie degli Uffizi či Palazzo Pitti, skrývající unikáty klasického i moderního umění. Umění však lze obdivovat i v ulicích města – k těm nejznámějším patří bezesporu Michelangelova socha Davida.