PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Fontaine-de-Vaucluse - Francie

Základní informace

Fontaine-de-Vaucluse je malebná středověká vesnička 30 kilometrů východně od Avignonu v jihofrancouzském departmentu Vaucluse.

Fontaine de Vaucluse, Provence, Francie Fontaine de Vaucluse, Francie

Název vesnice je odvozen od tůně, který tu vytvořil pramen, tryskající z hlubin u úpatí soutěsky, obklopené skalami vysokými až 230 metrů. Pramen, jejž dle vědců zásobuje podzemní řeka, sbírající vodu z celého vápencového údolí, je považován za jeden nejsilnějších na celém světě. Každou sekundu tu vyvěrá až 90 000 litrů vody o stabilní teplotě 12 až 13 °C. Energii z pramene využívá místní papírna Moulin à Papier Vallis Clausa, která pracuje s technologiemi z 15. století.

Voda naplnila propast, kterou vytvořila zřícená jeskyně, a tak vznikla hluboká tmavě zelená tůň Fontaine-de-Vaucluse, přičemž slovo fontaine označuje pramen a výraz Vaucluse vznikl z latinského vallis clause, tedy uzavřené údolí. Přestože hloubku propasti zkoumalo množství potápěčů, mezi něž patřil např. i Jacques-Yves Cousteau, a na měření byla vyslána i robotická ponorka, nikdy nebylo dosaženo dna. Ví se jen, že tůň je hluboká více než 300 metrů.

Právě u tohoto jezírka složil mnoho svých sonetů milované Lauře italský renesanční básník Petrarca. Ve vesničce Fontaine-de-Vaucluse totiž žil a pracoval 16 let poté, co opustil rušný život na avignonském dvoře. V místě, kde sepsal svou sbírku Canzoniere, dnes stojí muzeum, věnované jeho životu a tvorbě. Najít tu lze básníkovy litografie a akvarely, ale i různá vydání jeho sbírek. Další populární muzeum je věnované francouzskému odboji během druhé světové války. Více než 10 000 exponátů je rozděleno do tří oddělení. První se věnuje životu lidí za okupace, druhé se zabývá hrdiny odboje a třetí s názvem Svoboda ducha objasňuje podstatu a důvody války. Nad vesnicí se vypínají trosky hradu biskupů z Cavaillonu. Postavili jej před rokem 1000 mniši marseillského opatství Saint-Victor, aby chránili poutníky, kteří tudy putovali ke hrobu svatého Vérona.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY