PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Fontana di Trevi - Itálie, Řím

Základní informace

Fontana di Trevi je nejslavnější fontána v Římě, která se nachází na malém náměstí obklopená vysokými paláci. Barokní fontáně z r. 1762 dominuje bůh moře Oceanus přijíždějící se dvěma koňmi triumfálním obloukem. Turisté házejí do fontány mince, aby si zajistili opětovný návrat do Říma.

Fontána di Trevi, Řím, Itálie

Název fontány vznikl z italského tré vi, tedy „tři cesty“. Ty se opravdu sbíhaly na místě, na němž končil antický vodovod, který zásoboval vodou celý Řím. Postavit jej nechal císař Agrippa, aby do města dovedl tzv. Acqua Vergine, tedy panenskou vodu, kterou dle pověsti objevil náhodou v lesích. Pramen dodnes do Říma dodává každý den 80 000 m³ vody a stejnou vodou jsou napájeny i fontány na Piazza Navona a na Piazza di Spagna.

Geniální systém fungoval až do 14. století a o století později byla jeho struktura znovu obnovena na příkaz papeže Mikuláše V. Ten také pověřil Leona Battistu Albertiho, aby na jeho konci na ulici Via dei Crociferi postavil vhodnou nádrž. Ta se časem stala součástí zadní stěny renesančního paláce. Roku 1762 ji do dnešní podoby přeměnil architekt Nicole Salvi, který vyhrál architektonickou soutěž vypsanou papežem Klementem XII. Nechal se při tom inspirovat římskými vítěznými oblouky a využil návrhů Berniniho. Vznikla tak nádherná fontána o délce 26 metrů a šířce 20 metrů, zdobená systémem skal, výklenků a soch.

Dominantu kašny tvoří Neptun jedoucí na velké mušli tažené mořskými koňmi vedenými Tritony, kteří symbolizují rozbouřené a klidné moře. Sochy v nikách pak zobrazují bohyni hojnosti Abundacii a bohyni zdraví Hygiu. Celou scenérii navíc oživují menší vodotrysky a vodopády. Fontána je známá nejenom jako nejkrásnější římská fontána, ale i místo ze slavného filmu Sladký život s Marcellem Mastroiannim a Anitou Ekberg, která se v ní v kultovní scéně koupala.

Rada: Nezapomeňte se k fontáně otočit zády a pravou rukou hodit přes rameno do vody minci – tak si dle legendy zajistíte, že se do Říma vrátíte. Mince se pravidelně sbírají a přichází na konto charitativním organizacím.

Oficiální webová stránka: www.turismoroma.it/cosa-fare/fontana-di-trevi

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY