PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Fortnum and Mason - Anglie, Londýn

Základní informace

Fortnum and Mason je obchodní dům, který se již po 300 let nachází na Piccadilly v centru Londýna. Fortnum & Mason je kultovní symbol Británie a mezinárodně uznávaný obchod pro své vysoce kvalitní zboží. V průběhu posledních 150 let získal obchod i výsadu Royal Warrants, která mu zaručovala přízeň královské rodiny. Zkráceně se mu říká Fortnum´s a dnes ho vlastní firma Wittington Investments Ltd (jejímž vlastníkem je ze 79,2 % nadace Garfield Weston Foundation a z 20,8 % ji vlastní členové rodiny Weston). Obchod má ve Velké Británii ještě jednu pobočku, a to u mezinárodní stanice St Pancras v Londýně. Mimo Velkou Británii je další pobočka ještě v Dubaji, a to od roku 2014.

Historie obchodu Fortum and Mason

Společnost založili v roce 1707 William Fortnum a Hugh Mason jako obchod s potravinami. Její pověst byla postavena na poskytování kvalitních potravin. Během viktoriánské éry obchod rychle vzkvétal. I dnes poskytuje vedle běžného zboží i exotické speciality.

William Fortnum byl lokajem v domácnosti královny Anny. Královská rodina si zakládala na tom, aby měla každý večer nové svíčky. Vosk z těch nevyužitých svíček William Fortnum prodával a vydělal si velké peníze. Jako vedlejší činnost si založil obchod s potravinami a svého domácího Hugha Masona přesvědčil, aby se stal jeho společníkem. Společně pak v roce 1707 založili první obchod Fortnum & Mason, který se nacházel v Masonově malém obchodě na St James´s Market.

V roce 1761 odešel vnuk Williama Fortnuma, Charles, do služeb královny Charlotte, což se pozitivně odrazilo také na větších tržbách. Obchod začal prodávat i speciální zboží zvané „ready-to-eat“. Během napoleonských válek obchod dodával sušené ovoce, koření a další konzervy britským důstojníkům a během viktoriánské éry často dodával jídlo soudnímu dvoru. V průběhu Krymské války poslala zásilky koncentrovaného hovězího vývaru do nemocnic Florence Nightingale´s i sama královna Viktorie.

Charles Drury Edward Fortnum F.S.A. (1820–1899) byl velký sběratel umění a správce muzea British Museum, kterému věnoval svou sbírku islámské keramiky. V roce 1886 poté, co koupil celou zásobu pěti beden nového produktu od H. J. Heinza, se obchod Fortnum & Mason stal prvním obchodem v Británii, který prodával plechovky fazolí v rajské omáčce. V roce 1925 obchod otevřel nová oddělení dámské módy, dětského oblečení, nádobí a parfémů. Dnes se v budově nachází i několik obchodů s čajem a restaurace.

V dubnu 1951 získal obchod kanadský podnikatel W. Garfield Weston. V roce 1964 zadal práci na čtyřtunových hodinách, které byly nainstalovány nad hlavním vchodem do obchodu jako pocta jeho zakladatelům. Každou hodinu se objeví 1,2 metry vysoké modely Williama Fortnuma a Hugha Masona, jak se jeden druhému uklání za zvuku zvonkohry, hrající hudbu z 18. století.

Zajímavosti obchodu Fortnum and Mason

Od roku 1978, kdy Garfield Weston zemřel, je obchod spravován prostřednictvím holdingové společnosti Wittington Investments Ltd. V roce 2007 byl obchod zrekonstruován, což bylo součástí výročí 300 let od založení.

Dne 1.3.2012 zažil obchod Fortnum & Mason svůj velký den. Její Veličenstvo královna Alžběta II., doprovázena vévodkyní z Cornwallu a vévodkyní z Cambridge, navštívila prodejnu, aby otevřela čajovnu Diamond Jubilee Tea Salon. Královna měla také příležitost si prohlédnout 60 unikátních produktů Diamond Jubilee vytvořené na oslavu jejího panování. Jedním z nich byla i plechovka s čajem a sušenkami, který obchod poslal 17.000 britským vojákům a ženám po celém světě.

V listopadu 2013 otevřel Fortnum´s pobočku ve Velké Británii na mezinárodním nádraží St Pancras. Dne 21. 3. 2014 pak otevřel svůj první samostatný obchod mimo Británii a to v Dubaji.

Fortnum & Mason je známý pro své sypané čaje a světově proslulé luxusní dárkové koše. Ty poprvé distribuovali viktoriánské smetánce při událostech, jako byla regata Henley Regatta nebo koňské dostihy Ascot Races. Dárkové koše, které obsahovaly luxusní zboží (sýr Stilton cheese, šampaňské, křepelčí vejce a uzeného lososa) jsou populární i dnes, zejména o Vánocích.

Nejbližší stanice metra Green Park, Piccadilly Circus.

Zdroje:
http://www.fortnumandmason.com/…d-mason.aspx
http://en.wikipedia.org/…um_%26_Mason
http://en.wikipedia.org/…eston_family

Oficiální webová stránka: https://www.fortnumandmason.com

Mohlo by vás také zajímat

Harrods

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY