PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Forum Romanum - Itálie, Řím

Základní informace

Forum Romanum je oblast úžasných ruin a vykopávek římských staveb, v nichž probíhal politický, kulturní, hospodářský i náboženský život antického Říma.

Forum Romanum, Řím, Itálie Forum Romanum, Řím, Itálie Forum Romanum, Řím, Itálie

V 6. století př. n. l. byla kanálem Cloaca Maxima odvedena voda z bažiny mezi pahorky Palatin a Esquilin a na nově získaném pozemku vzniklo tržiště. Caesar je později nechal rozšířit a postavil tu nové reprezentativní budovy, kolem nichž začaly vznikat soudní dvory, kanceláře i chrámy. Dodnes je tu možné obdivovat zbytky oblouku Septima Severa z roku 203, postaveného k desátému výročí vítězství Římanů nad Parthy, řečnickou tribunu zvanou Rosta, z níž Markus Aurelius svou řečí rozbouřil davy po zavraždění Caesara, tři korintské sloupy připomínající Chrám Kastora a Poluxe, či Titův vítězný oblouk s figurálními vlysy, zobrazujícími vojska plenící Jeruzalém.

Významné stavby na Forum Romanum

Na místě růžové zahrady stával Dům vestálek, tedy panen, které udržovaly svatý oheň, jenž ochraňoval celý Řím. Ta, které oheň zhasnul, byla zbičována a propuštěna, dívku, která porušila slib cudnosti, čekalo pohřbení zaživa. Když po třiceti letech tyto ženy dokončily svou službu, získaly nejen finanční zabezpečení, ale i vysokou společenskou prestiž a mohly žít jako ostatní občané.

Největší budovou fóra bývala tzv. Maxentiova bazilika, kterou začal roku 308 stavět císař Maxentius a v níž po jeho sesazení pokračoval jeho nástupce Konstantinus. V budově o rozloze 100×65 metrů s pozlacenými střešními taškami byla umístěna dvanáct metrů vysoká socha císaře.

Jen osm jónských sloupů, vyvýšené pódium a architráv s vlysem a římsou zbyl ze Saturnova chrámu, který ukrýval státní klenotnici. Tady se před vstupem na Kapitol zastavil každý vítěz, aby sem uložil předepsanou část své kořisti. Právě u vstupu do tohoto chrámu stával tzv. Zlatý milník, na němž byly zlatým písmem vyznačeny vzdálenosti z Říma do všech provincií římské říše.

Pominout nelze ani Chrám Julia Caesara, postavený na místě, kde bylo zpopelněno císařovo tělo, či poslední pohanskou budovu postavenou v Římě, zvanou Loubí dvanácti božstev.

Forum Romanum tvořilo po dvanáct století centrum slavného města i celé říše, ale v 6. století n. l. se změnilo na zásobárnu kamene pro stavbu nových kostelů. Archeologický výzkum na místě, které bylo dlouhá století dějištěm nejvýznamnějších rozhodnutí i aktivit světa, začal až v 19. století.

Rada: Jestliže chcete projít během jednoho dne kromě Fora Romana i Palatin a Koloseum, vyplatí se koupit kombinovaný vstup do těchto tří památek.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY