Frederiksborg - Dánsko
Základní informace
Frederiksborg je velkolepý zámek ve stylu holandské renesance, nacházející se na jezeře Slotsø na hlavním dánském ostrově Sjælland.
Rozlehlou stavbu na třech ostrovech postavil roku 1560 dánský král Frederik II., po němž také dostala svůj název. Její dnešní podobu však určila přestavba na počátku 17. století, kterou nařídil jeho syn Kristian IV. Jako oficiální královská rezidence sloužil zámek až do 18. století, kdy se královský dvůr přesunul do nedalekého Fredensborgu.
Jedním z důvodů byl požár roku 1859, který zničil větší část stavby, a královská rodina neměla dostatek financí na rekonstrukci.
V zemi však byly zahájeny dobročinné sbírky na opravu zámku. Jedním z hlavních donátorů se stal ředitel pivovaru Carlsberg Carl Jacobsen, který se významnou měrou podílel na financování rekonstrukce, a navíc pomohl založit národní historické muzeum, které tu má dodnes své sídlo. Jemu také daroval množství obrazů ze své soukromé sbírky, které dokládají významné události v dějinách Dánska.
Dnes muzeum sídlí asi v sedmdesáti zrekonstruovaných místnostech. Obdivovat lze ohromující interiéry se zlacenými stropy, obrovské gobelíny a nespočet výtvarných děl. K nejvzácnějším částem patří královská kaple, která unikla ničivému požáru a zachovala se v podobě z doby Kristiana IV. Právě tady se v letech 1671 až 1840 odehrávaly velkolepé korunovace dánských monarchů. Dnes si tu návštěvníci mohou prohlédnout oltář německého zlatníka Jakoba Morese z roku 1606, stříbrnou kazatelnu či vzácné varhany z dílny Esajase Compenia, dokončené roku 1610. Nádherný je i vnější portál kaple s dubovými dveřmi, připomínající vítězný oblouk.
Během prohlídky zámku lze obdivovat např. rytířský sál s vyřezávaným dřevěným stropem, zlatými ornamenty a krbem z černého mramoru, audienční síň s unikátním křeslem ze 17. století či galerii se sochami, symbolizujícími vliv planet na lidský život.
Zámek obklopují dokonalé terasy s přesnými obrazci květinových záhonů. Tyto barokní zahrady získaly svou podobu ve 20. letech 18. století.