Galway - Irsko
Základní informace
Galway je přístav a hlavní město provincie Connaught na západě Irska. Město Galway obdrželo v r. 1396 statut královského města a další dvě století mu panovalo 14 kupeckých rodin neboli „klanů“.
Ve středověku bylo město Galway hlavním irským přístavem pro obchod se Španělskem a Francií. V r. 1477 město navštívil Kryštof Kolumbus při své cestě na Island. Prosperovalo i pod anglickou nadvládou, ale za svou oddanost koruně ho v r. 1652 po devítiměsíčním obléhání zpustošila Cromwellova vojska.
Co si mohou návštěvníci prohlédnout
Místní kostel Collegiate Church of St Nicholas je údajně nejkrásnější středověká stavba ve městě. Kostel byl založen r. 1320 a je zasvěcený sv. Mikuláši, patronu dětí a námořníků. Kostel je největší středověký farní kostel v Irsku. Podle legendy se v něm Kryštof Kolumbus zúčastnil bohoslužby při své návštěvě Galway v r. 1477. Kostel byl v 15. a 16. století rozšířen a posléze poškozen Cromwellovými vojsky, která z něj udělala stáje. Kostel slouží pro bohoslužby dodnes, navíc se zde konají různé koncerty především vážné hudby nebo místního kostelního sboru.
Katolická katedrála (Cathedral of Our Lady Assumed into Heaven and St Nicholas) má obrovskou a z dálky viditelnou kupoli. Katedrála patří k největším a nejpůsobivějším stavbám ve městě. Její starobylý vzhled může někoho zmást, ale katedrála byla vysvěcena až r. 1965. Stavba katedrály započala v r. 1958 na místě bývalé věznice. Vedle katedrály se nachází známý lososí jez, přes který migrují lososi z moře do jezera Corrib. V červnu a červenci jich tu lze spatřit stovky.
Na levém břehu řeky Corrib se nachází Španělský oblouk (The Spanish Arch), který byl postaven v r. 1584 jako rozšíření městské hradby postavené Normany ve 12. století. Oblouk se původně nazýval Ceann an Bhalla, což v překladu znamená „hlava zdi“. Později se vžilo pojmenování „Španělský oblouk“, neboť se zde vykládalo zboží přivezené ze Španělska. V r. 1755 byl oblouk částečně poškozen tsunami, která vznikla po zemětřesení v Lisabonu.
Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
http://www.galwaytourism.ie/