Gdańsk - Polsko
Základní informace
Gdaňsk je jedno z nejkrásnějších polských měst, které je spolu se Gdyní a Sopotami součástí tzv. Trojměstí, ležícího na severu země u Gdaňského zálivu. Hlavní a největší město Pomořského vojvodství patří k nejstarším osídlením v zemi. Jeho kořeny spadají až do období 2000 let př. n. l.
Po dlouhá staletí patřilo střídavě k Polsku a Německu, přičemž si většinou zachovávalo status svobodného města. V moderní historii neblaze proslulo především kvůli nedalekému poloostrovu Westerplatte, spojenému s počátkem druhé světové války, a do dějin dvacátého století se zapsalo i díky hnutí Solidarita, které se postavilo proti komunistickému režimu.
V centru města se odráží vliv polské i germánské architektury. Jeho střed tvoří hlavní náměstí Długi targ, kterému dominuje radnice se štíhlou vysokou věží a zvonkohrou, z které se každé poledne rozléhá Óda na radost. Uvnitř radnice se ukrývá tzv. Červený sál, který dříve sloužil pro velká shromáždění a který dnes vystavuje poklady Gdaňského muzea historie.
Na náměstí nelze přehlédnout Neptunovu kašnu z roku 1633, která se stala symbolem města. Nachází se tu i dům Złota Kamieniczka s nádherně zdobeným průčelím či Dvůr krále Artuše s úžasným gotickým sálem, kde kromě zdobeného stropu lze obdivovat i pětipatrová kachlová kamna.
K nejvýznamnějším gdaňským budovám patří gotický kostel zasvěcený Panně Marii, který je nejvyšší cihlovou církevní stavbou v celém Polsku. Jeho stavba trvala sto padesát devět let a jeho monumentálnost dokládá sedm vstupních portálů, šestatřicet oken a šestadvacet sloupů. Pyšní se i čtrnáct metrů vysokým orlojem z 15. století.
Ke Gdaňsku neodmyslitelně patří i jedna z největších zoologických zahrad v zemi, relativně nové Evropské centrum Solidarity a pominout nelze ani všudypřítomný jantar, který je již tradičně s touto oblastí spjatý. Nikdo by neměl vynechat ani návštěvu přístavu, který je druhým největším v zemi a díky němuž město v 16. století zbohatlo.