Gdynia - Polsko
Základní informace
Gdynia, česky Gdyně, je město s 250 000 obyvateli nacházející se na severu Polska u Baltského moře. Jedná se o jedno z nejmladších polských měst (městská práva získalo až v roce 1926).
Od středověku až do počátku 20. století zůstávala Gdyně malou rybářskou vesnicí s asi dvanácti sty obyvateli. K jejímu neobvykle rychlému rozvoji došlo až poté, co roku 1918 Polsko obnovilo svoji samostatnost, s čímž přišla i potřeba vybudování nákladního přístavu a vojenské námořní základny.
Zpracováním tohoto projektu byl pověřen varšavský inženýr Tadeusz Wenda, který měl již zkušenosti z podobných staveb v Litvě a Estonsku.
Nové pracovní příležitosti přispěly k rychlému rozvoji Gdyně, takže už roku 1926 získala městská práva a před druhou světovou válkou se dokonce jednalo o největší přístav v Baltském moři. S tím rapidně stoupal i počet obyvatel až na dnešního čtvrt milionu.
Přestože se město nemůže pyšnit historickými budovami a starými památkami, má svým návštěvníkům co nabídnout.
Nepřehlédnutelné je** šest set metrů dlouhé Jižní molo, odkud vyplouvají vyhlídkové lodě na Helskou kosu. Na jeho kraji bylo roku 1971 otevřeno **oceánografické muzeum s desítkami akvárií, v nichž žije přes dvě stě padesát živočišných druhů.
V těsné blízkosti mola si lze prohlédnout dvě lodě otevřené veřejnosti. Dar Pomorza byla původně cvičnou lodí německého námořnictva, kterou roku 1929 zakoupila pro výuku místní námořní škola. Té sloužila až do počátku 80. let 20. století.
Vedlejší Blyskawica je nejstarším dochovaným torpédoborcem na světě. Vyrobena byla roku 1937 v loděnicích na anglickém Isle of Wight a po rekonstrukci po roce 1945 ji až do konce 60. let 20. století používala polská armáda.
Druhé molo, dřevěné, o délce 180 metrů, se nachází ve čtvrti Orlowo. Tady lze také navštívit skanzen mořského rybolovu. Výhled na město si lze užít z terasy kopce Kamienna Góra, na nějž vede sto patnáct metro dlouhá lanovka.