Gellért fürdö - Maďarsko, Budapešť
Základní informace
Gellért fürdö, česky lázně Gellért, jsou jedny z nejkrásnějších a nejznámějších lázní v Budapešti.
Hlavní město Maďarska leží na geologickém zlomu, z nějž vyvěrá sto dvacet termálních pramenů, které zásobují třicet lázeňských komplexů.
Třináct z těchto pramenů vychází z hlubin vrchu Gellért. Jejich léčebné účinky znali lidé už ve středověku, a proto již ve 13. století na úpatí tohoto kopce založil král Ondřej II. lázně s nemocnicí. Po příchodu Osmanů se změnily na turecké lázně. O století později pak začaly být přezdívané Blatné lázně, a to díky jemnému bahnu usazenému na dně bazénů.
Původní budova však byla roku 1894 zbořena kvůli výstavbě mostu Svobody.
Dnešní lázně tu vyrostly v letech 1912 až 1918. Hotel, jehož jsou součástí, byl nejluxusnější budovou v Budapešti a samotné lázně ve své době patřily k nejmodernějším na světě. Přestože byly během druhé světové války značně poškozeny, rozsáhlá rekonstrukce, dovršená až v roce 1961, jim vrátila původní podobu.
Hosté hotelu i veřejnost tak mohou relaxovat v secesní stavbě s barokními kupolemi, jejíž interiér zdobí sloupy, vitrážová okna a sochy významných umělců své doby. Postranní křídla, dříve určená pro oddělené koupání mužů a žen, se pyšní keramikou z proslulé továrny Zsolnay v Pécsi, a centrální hale dlouhé 74 metrů a široké 11 metrů dodává unikátní atmosféru strop z barevných skel.
V roce 1927 byla lázeňská budova rozšířena o venkovní prostory s jedním z prvních bazénu s umělým vlnobitím v Evropě a o sedm let později přibyla na svou dobu převratná perličková koupel s podvodním osvětlením.
Dnes tu mohou návštěvníci využít tři venkovní bazény, dvě vnitřní vířivky a osm menších vnitřních léčebných bazénů se stálou teplotou mezi 35 až 45 °C. Lákavé jsou také různé druhy saun a množství doplňkových procedur. Díky obsahu minerálů a solí je voda vhodná k léčbě pohybového a dýchacího ústrojí, krevního oběhu, ale i cévních a gynekologických problémů.