PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Giant´s Causeway - Severní Irsko

Základní informace

Giant´s Causeway neboli Obrův chodník patří k největším atrakcím Severního Irska. Nachází se v hrabství Antrim zhruba 3 km od města Bushmills. Je to působivý komplex čedičových sloupů, který se táhne v délce 275 m podél pobřeží a vybíhá až 150 m do moře. Tento přírodní úkaz byl v r. 1986 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Giants Causeway, Severni Irsko Giants Causeway, Severni Irsko Giants Causeway, Severni Irsko

Vznik Obrova chodníku

Skalní komplex vznikl zhruba před 60 miliony let. Žhavá láva ztuhla do podoby čedičových sloupů, většinou šestiúhelníkového průřezu, které připomínají obří schody. Některé sloupy tvoří výjimky o čtyřech, pěti, sedmi nebo osmi hranách. Sloupů se zde nachází cca 40 tisíc. Nejvyšší sloup, Giant´s Organ (Obrovy varhany), je 12 m vysoký.

Legenda o vzniku

Zásluhou naprosté unikátnosti a prapodivné pravidelnosti je Obrův chodník opředen řadou mýtů. Jeden z nejpopulárnějších vypráví o tom, že si obr Finn MacCool vzal do hlavy, že suchou nohou přejde do Skotska. Finn se chtěl vypravit bojovat se svým silnějším rivalem Benandonnerem. Po namáhavé stavbě chodníku však usne dříve, než se stihne do Skotska vypravit. Silnější Benandonner nelení a sám využije postaveného chodníku. Finnova chytrá manželka Oonagh překryje spícího Finna přikrývkou a skotskému obrovi namluví, že se jedná o její a Finnovo dítě. Benandonner se při představě, jak velký musí být otec „dítěte“, dá na zběsilý úprk a chodník za sebou zničí. Předpokládá se, že legenda je založena na skutečnosti, že podobný geologický útvar se nachází i na pobřeží Skotska u Fingal´s Cave na ostrově Staffa.

Legendy o obrech se odrážejí i v řadě názvů zdejších skalních útvarů. Nachází se zde např. Obrova rakev, Obrovy oči, Obrova harfa nebo i Obrova bota. Obrovu botu (Giant´s Boot) mohou návštěvníci vidět poblíž Obrova chodníku. Jedná se o balvan ve tvaru boty, který měří asi 2 m. Pokud se skutečně jedná o „botu“, kterou nosil obr, tak se jeho výška odhaduje na 16 m.

Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
https://cs.wikipedia.org/…27s_Causeway

Oficiální webová stránka: www.giantscausewayofficialguide.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Severní Irsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY