Gibraltar - Španělsko
Základní informace
Gibraltar je vysoký skalnatý mys na pobřeží Costa del Sol v Algeciraském (či Gibraltarském) zálivu na jihu Španělska, který má status zámořského území Velké Británie.
Gibraltaru vládne královna zastoupená guvernérem a úředním jazykem tu je jak angličtina, tak španělština. Prosperuje především z turistického ruchu, ale důležitým zdrojem příjmů je i obchod a finanční služby – říká se, že je tu zapsáno více firem než obyvatel.
Území o rozloze 6 km² u města La Línea de la Concepción mělo v dějinách vždy důležitý vojenskostrategický význam. Dá se z něj totiž snadno kontrolovat Gibraltarský průliv, oddělující Evropu a Afriku a zároveň spojující Středozemní moře s Atlantikem. Právě tudy vstoupili roku 711 do Evropy Arabové pod vedením Tárika ibn Zijáda. Po tomto vojevůdci také území nese název: dnešní slovo Gibraltar má totiž původ v arabském Džabal at-Tárik, tedy Tárikova skála. Arabové tu v 8. století postavili maurský hrad s hlavní věží, v níž dodnes sídlí vězení, a 80 km obléhacích chodeb, které sloužily jako kasárna a skladiště. Pod muslimskou nadvládou zůstal poloostrov až do roku 1482.
Poté se střídali jeho majitelé, až jej v roce 1704 dobyli Angličané. Války o španělské dědictví ukončil o devět let později utrechtský mír, v němž Gibraltar připadl „na věčné časy“ právě britské koruně. Formálně se stal britskou kolonií až o více než sto let později a zůstal jí i přes referenda v letech 1967, 1976 a 2002 až dodnes. Legenda říká, že Spojenému království bude patřit tak dlouho, dokud tu setrvají opice. Ty si našly svůj domov na nejjižnějším bodě Gibraltaru, zvaném Punta de Europa. Jedná se o magota bezocasého, který je jedním z lákadel pro sedm milionů návštěvníků, kteří sem každý rok přijíždějí. Ti tu mohou navštívit i gibraltarské muzeum, věnující se historii této bývalé kolonie, či užít si koncert vážné hudby v jeskyni svatého Michala. Na vrchol skály ve výšce 452 metrů nad mořem je přepraví lanovka.