PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Glastonbury Abbey - Anglie, Glastonbury

Základní informace

Glastonbury Abbey jsou ruiny mocného kláštera v anglické vesničce Glastonbury v hrabství Somerset, k nimž se váže množství legend a konspiračních teorií.

Glastonbury Abbey, Glastonbury, Anglie Glastonbury Tor, Glastonbury, Anglie

Historie kláštera v Glastonbury

Klášter byl založen roku 712 a o dvě století později jej rozšířil opat Dunstan, budoucí svatý a od roku 960 arcibiskup canterburský. O významu tohoto místa svědčí i fakt, že tu byl na počátku 11. století korunován anglickým králem Edmund I., který je zde i pohřben.

Obrovský požár v roce 1184 však většinu komplexu zničil, takže následovala další přestavba. Ve 14. století se stal klášter jedním z nejbohatších a nejvlivnějších v celé Anglii. O přepychovém životě jeho obyvatel svědčí archeologické nálezy, mezi něž patří nejluxusnější předměty z celého světa, vyrobené z nejušlechtilejších materiálů. Víno si mniši nechali dovážet z Bordeaux, pili jej z pohárů z Itálie, Španělska a Portugalska a mezi vykopávkami se objevily i nádherné glazované dlaždice ze Sevilly.

Sláva kláštera skončila v listopadu 1539, kdy jej vyrabovalo a vypálilo vojsko Jindřicha VIII. Mniši byli pobiti či vyhnáni a poslední opat kláštera Richard Whiting prošel natahováním, věšením a čtvrcením. Trosky kláštera zanesl prach a hlína, takže na počátku 20. století už po nich nebylo ani stopy.

Znovuobjevení kláštera

Právě v té době se rozhodl najít zbytky slavného komplexu architekt a archeolog Frederick Bligh Bond. Ruiny však nebyly vidět a staré mapy již neexistovaly a on stál před zásadní otázkou, kde vlastně ve zvlněné somersetské krajině začít kopat.

I proto se odhodlal k nestandardnímu kroku. Spolu se svým přítelem uspořádali spiritualistickou seanci, během níž se zkontaktovali s mnichem, který tu žil na přelomu 15. a 16. století a který rukou jednoho z nich nakreslil obrys kláštera a udal jeho přesnou polohu. I přestože to bylo to nejnepravděpodobnější místo, začal Bligh Bond kopat a po krátkém čase spatřily znovu světlo světa nejenom zdi opatství, ale i vstupní brána, ambity a kaple svatého Edgara.

Záhad a legend se však k tomuto místu váže daleko více. Od 12. století koluje pověst, že právě tady bylo sídlo krále Artuše, ale prý se zde nachází i brána do legendární říše Avalonu či jiné brány do paralelních světů. Umístěn tu má být také svatý grál a další pověst vypráví, že se tady během své mise šíření víry zastavil i Josef z Arimatie.

Rada: Po návštěvě Glastonbury Abbey byste neměli vynechat krátký výšlap na nedaleký pahorek zvaný Tor, na jehož vrcholu se tyčí kamenná věž jako pozůstatek kostela svatého Michala ze 13. a 14. století. Neopomeňte ani Kališní studnu na úpatí kopce, v níž má být ukrytý svatý grál.

Oficiální webová stránka: www.glastonburyabbey.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY