Glendalough - Irsko
Základní informace
Glendalough je klášterní komplex ležící v údolí Glenealo Valley v irském hrabství Wicklow, asi 50 km jižně od Dublinu, a zároveň i jedna z nejnavštěvovanějších památek na celém ostrově.
Slovo Glendalough vychází z irského názvu Gleann Dá Loch, tedy Údolí dvou jezer. Právě tady se v jeskyni usadil poustevník Kevin, který tu strávil dlouhá léta v přemítání a askezi – spával na kamenech, oblékal se do zvířecích kůží a jedl plody nasbírané v okolí. Poté, co se k němu přidalo několik jeho následovníků, zde založil jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských irských klášterů. Jeho obyvatelé se zaměřili na pomoc nemocným a na iluminování rukopisů a brzy se z údolí stalo vyhlášené středisko vzdělanosti. Rozvoj křesťanského života na tomto místě pokračoval i po smrti Kevina roku 618 (který se dle legendy dožil 120 let), kdy se sem jako k poutnímu místu sjížděli věřící, takže v 9. století tu už stál obrovský klášter.
I když jej několikrát vyplenili Vikingové a roku 1398 byl zničen anglickým vojskem, klášterní středisko tu fungovalo až do roku 1539, kdy byly kláštery zrušeny rozhodnutím Jindřicha VIII.
Dochované budovy pochází převážně z 8. – 12. století. V 70. letech 19. století se mnoho budov dočkalo rekonstrukce. Hlavní skupina rozvalin se nachází na východ od jezera Lower Lake, ale nejpamátnější objekty spojené se sv. Kevinem najdete u jezera Upper Lake.
Co si mohou návštěvníci prohlédnout
Nejznámější dochovanou budovou je kruhová věž (Round Tower) s výškou 34 m a obvodem 16 m. Věž byla postavena zhruba před 1000 lety. Vchod do věže je umístěn 3,5 m nad zemí (do věže se lezlo po žebříku, který byl následně vytažen nahoru), čímž odradil od útoku i Vikingy. Konická střecha byla na věž přidána v r. 1876, poté co do původní střechy uhodil blesk. Věž měla původně 6 pater, které byly propojeny žebříky. Na úrovni čtvrtého patra jsou 4 okna, která směřují na 4 světové strany. Předpokládá se, že věž sloužila jako zvonice, skladiště, útočiště při útocích a rozhledna.
Dochovala se rovněž vstupní brána (Gatehouse) do klášterního komplexu, která je jediná svého druhu v Irsku. Brána byla postavena bez použití malty. Na pravé straně je v kameni vyznačený kříž, který nejspíše ohraničoval území, na které se vztahoval klášterní azyl.
Katedrála (Cathedral of St Peter and St Paul) je největší ze sedmi kostelů v komplexu. Stavba katedrály proběhla v několika fázích v průběhu 10. – 13. století. K nejstarším částem katedrály patří hlavní loď, zatímco kněžiště, sakristie a severní dveře pocházejí z pozdější doby (konec 12. a počátek 13. století). Pod jižním oknem v kněžišti se nachází tzv. piscine (malé umyvadlo), které složilo k omývání posvátných nádob. Pár metrů na jih od katedrály stojí kříž sv. Kevina (St Kevin´s Cross). Jedná se o 2,5 m vysoký kříž z jednoho kusu žuly. Tento kříž je dobrým příkladem toho, jak sv. Patrik pomáhal kdysi pohanským Irům přizpůsobit se křesťanství – a to tím, že zkombinoval kříž s kruhem, který představuje slunce (pohané uctívali slunce a měsíc). Kříž kdysi zřejmě vymezoval hranici klášterního hřbitova. Místní legenda říká, že pokud někdo obejme kříž tak, aby se jeho konečky prstů dotýkali, tak se mu splní jeho přání.
Uprostřed kostelního hřbitova stojí malý Priest´s House. Nad vchodem lze spatřit kamennou postavu v rouchu, které pravděpodobně představuje sv. Kevina. Dům byl téměř celý rekonstruován v 18. století. Původní účel domu není znám, existují domněnky, že byl postaven na místě, kde je pohřbený sv. Kevin. Název domu pochází z 18. století, kdy sem byli přinášeni kněží, aby se připravili na pohřeb.
Kostel sv. Kevina (St Kevin´s Church) bývá často označován jako Kevinova kuchyně (St Kevin´s Kitchen), protože lidé věřili, že zvonice byla komín do kuchyně. Žádné jídlo se však zde nikdy nevařilo. Jedná se o jednoduchý kostel s lodí, kněžištěm a kamennou střechou, který pochází z 12. století. Kostel má horní dřevěné patro a vstup do této střešní komory je přes obdélníkový otvor na západním konci klenby. Zvonice kostela připomíná zmenšenou kruhovou věž.
Na západ od kostela sv. Kevina se nachází zbytky kostela sv. Ciarána (St Kieran´s Church), nejmenšího z dochovaných kostelů v Glendalough. Zbytky kostela byly objeveny r. 1875. K nejstarším kostelům v Glendalough patří St Mary´s Church, na jehož východním okně jsou patrné fragmenty románských říms.
U jezera Upper Lake se nachází poustevna sv. Kevina (St Kevin´s Cell). Je to kruhová stavba s průměrem 3,6 m s vchodem na východní straně. Odhaduje se, že stavba měla podobu připomínající včelí úl a sloužila jako příbytek poustevníka. Ze stavby se dochovaly pouze základy.
Zhruba 8 m nad hladinou jezera se nachází lože sv. Kevina (St Kevin´s Bed). Jedná se o skalní převis, který byl v době bronzové využíván jako hrobka. Západně od lože se nachází „kostel na skále“ (Teampall-na-Skellig), který je postaven na místě, kde údajně stál původní kostel založený sv. Kevinem. Stavbu obklopuje starý hřbitov s náhrobními deskami i jednoduchými kamennými kříži.Ke kostelu a loži se nejde dostat pěšky (pouze po přeplutí jezera), ale jsou dobře viditelné z protějšího (severního) břehu.
Nedaleko vodopádu Poulnass stojí ruiny románského kostela Reefert Church. Název kostela je zkomolenina Righ Fearta, což znamená pohřebiště králů. Předpokládá se, že kostel stojí na místě starého hřbitova.
Zdroj:
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
http://www.sacred-destinations.com/…/glendalough
http://visitwicklow.ie/…nastic-city/