Györ - Maďarsko
Základní informace
Győr, česky Ráb, je maďarské město v srdci Kisalföld, tedy Malé dunajské nížiny, s druhým nejvyšším počtem památek v zemi.
„Město tří řek“ založili na vrchu na soutoku Mošonského Dunaje, Ráby a Rábci již Keltové. Ty vystřídali Římané, kteří zde vybudovali důležité středisko Pannonie, zvané Arrabona, které dalo vzniknout českému pojmenování města.
V 6. století se zde usadili Slované, poté Langobardi a nakonec si tu Avaři postavili kruhovou pevnost gyuru. Győr byl krátce i součástí Velkomoravské říše, ale v 9. a 10. století sem přišli Maďaři a o sto let později tu král Štěpán založil první biskupství. Díky němu byl na římských základech vybudován Püspökvár, tedy biskupský hrad. Jeho nejstarší dochovaná část, obytná věž, vznikla však až ve 14. století. Za pozornost stojí i Dóczyho kaple, která patří k několika málo patrovým hradním kaplím 15. století ve světě. S biskupstvím souvisí i bazilika Nanebevzetí Panny Marie, postavená na gotických základech, ale pyšnící se klasicistním průčelím. V její gotické kapli, zasvěcené svatému Ladislavovi, si lze prohlédnout pozlacenou stříbrnou helmu tohoto panovníka.
Ve středověku se centrum města rozkládalo kolem náměstí Széchenyi. V řadě jeho významných a památkově chráněných budov vyniká dům U Železného kůlu, v němž původně sídlili městští soudci. Jeho pařez pobitý hřeby sloužil v 19. století jako vývěsní tabule obchodu s kořením. Nádherný je i Řádový dům s Muzeem lékárnictví či kostel svatého Ignáce z Loyoly. V jeho interiéru, zhotoveném dle kaple Il Gesů v Římě, lze obdivovat rokokovou kazatelnu z roku 1749 či obraz Apoteóza v Římě rakouského malíře Paula Trogera.
Ti, kteří si chtějí na chvíli odpočinout od historie, mohou navštívit zoo či termální, léčivé a zážitkové lázně Rába Quelle. Ty byly otevřeny na místě pramene, vyvěrajícího z hloubky dva tisíce metrů, roku 2003. Využít tu lze tři termální bazény o teplotě až 67 °C, ale i pět zážitkových bazénů, dva tobogány a množství saun.