PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Harlech Castle - Wales

Základní informace

Harlech Castle je mohutný hrad na skalním ostrohu na západním pobřeží Walesu u úpatí pohoří Snowdonia.

Wales, Harlech Castle Harlech castle, Wales Wales, Harlech Castle

Když Eduard I. obsadil Wales, rozhodl se posílit svou pozici výstavbou sítě hradů, zvané Železný kruh. Jedním z nich byl právě Harlech. Stejně jako ostatní hrady i tento navrhl architekt Jakub ze St. George, který na anglický královský dvůr přišel ze Savojska.

Harlech Castle začal vznikat v roce 1283, šest měsíců po smrti posledního knížete samostatného Walesu Llywelyna Posledního. Zaměstnáno tu bylo skoro tisíc lidí, z nichž 227 pracovalo jako zedníci, 115 mužů v dolech, žilo tu 30 kovářů, 22 truhlářů a 546 pomocníků. Mohutný hrad z tmavého hrubozrnného pískovce byl dokončen roku 1289. Na lichoběžníkovém půdorysu lze obdivovat mohutnou věž s bránou, rohové věže a masivní vstupní objekt. Šířka hradeb tu dosahuje až dvanácti metrů.

Eduard I. spoléhal na svou převahu na moři, což se projevovalo i na poloze hradů – jedna strana byla vždy původně chráněná mořem. To umožňovalo nejenom jeho záchranu při obléhání, ale i možnost zásobování. Přestože dnes moře zdaleka nedosahuje úrovně hradu, ve 13. století voda sahala až ke schodům vytesaným ve skále, kam se přivážely potraviny.

I když Harlech Castle budí dojem, že jej nelze dobýt, v historii se to povedlo hned několikrát. V roce 1404 padl do rukou Owaina Glyndŵra, kterému se jej podařilo bránit čtyři roky. Na dobytí v roce 1468 odkazuje známá píseň Men of Harlech, která oslavuje hrdinné vzdorování po dobu osmi let. Dobyt byl i roku 1647, kdy však patrně už byl v dost zchátralém stavu – aspoň tak je popisován už o sto let dříve.

U hradu později vyrostlo i půvabné městečko, obklopené nádhernými plážemi s jemným zlatavým pískem. Není divu, že přitahovalo množství slavných osobností (mezi jinými tu pobýval i G. B Shaw), a ve 30. letech 20. století zde vznikly ve Spojeném království jinak neobvyklé nudistické pláže.

Oficiální webová stránka: cadw.gov.wales/daysout/harlechcastle/?lang=en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Školní zájezdy Wales

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY