PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Het Poortgebouw - Nizozemsko, Rotterdam

Základní informace

Het Poortgebouw je původně přístavní budova z 19. století v v Rotterdamu se statusem národní památky.

Budova Poortgebouw byla původně zamýšlena jako jedna ze dvou identických staveb, které měly hlídat úzký průplav do původního rotterdamského přístavu zvaného Binnenhaven na řece Maas. Tomu odpovídá i její název, který lze přeložit jako „dům brány“. Dokončena byla roku 1879, ale ke stavbě druhé nikdy nedošlo, protože její vlastník Lodewijk Pincoffs zbankrotoval a uprchl do Severní Ameriky. Jeho majetek, k němuž patřil i Poortgebouw, tak připadl městu.

Následujících sto dvacet let stavba sloužila jako sídlo mnoha různých organizací. Byla tu meteorologická stanice, přístavní správa, svoji adresu zde nějaký čas měla i Nizozemsko-americká paroplavební společnost či Městské obchodní podniky.

Stačilo málo a v roce 1978 by se z opuštěné budovy stalo centrum neřesti, k čemuž nedošlo jen díky protestům města. Opuštěný dům však i nadále chátral. 3. října 1980 jej obsadili squateři, kteří začali zdlouhavá vyjednávání s radnicí. Jejich výsledkem bylo, že třicet obyvatel Poortgebouw založilo asociaci, která po dalších dvou letech změnila rozpadající se budovu na centrum umění a hudby.

V roce 2005 stavbu koupil soukromý investor, ale soud mu zakázal squatery vystěhovat. Proto tu lze i dnes najít otevřené centrum zabývající se sociálními, politickými a ekologickými tématy, založené na otevřenosti, toleranci, sebevyjádření a svobodě mysli. Lidé různého věku, národnosti či vzdělání tady žijí a pracují společně v jedné komunitě a kromě toho toto místo nabízí platformu pro nekomerční umění a debaty, ale i veganskou restauraci a Give Away Shop. Pravidelně se zde také pořádají koncerty a netradiční divadelní představení a filmové noci.

Oficiální webová stránka: https://poortgebouw.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY