Hohenwerfen - Rakousko
Základní informace
Hohenwerfen je majestátní středověký hrad tyčící se na vrcholku strmého kopce nad obcí Werfen asi čtyřicet kilometrů jižně od Salcburku.
V druhé polovině 11. století se vyostřily spory mezi papežem a Svatou říší římskou. Protože salcburský biskup Gebhard von Helfenstein stál na straně papeže, nechal na svou obranu před zlobou císaře přestavět tři okolní hrady na nedobytné pevnosti. Největším z nich byl právě Hohenwerfen.
Stavbu začal roku 1075, ale brzy musel na devět let odejít do exilu do Saska, a tak hrad dokončili jeho nástupci. Kromě salcburských knížecích biskupů střežil i obchodní stezku kolem Salzbachu a vybíralo se tu mýtné.
S postupem času byla pevnost přestavována tak, aby zajistila vyšší komfort svých obyvatel, a sloužila i jako zázemí biskupů při lovu. Svou dnešní podobu ale získal Hohenwerfen rekonstrukcí v 16. století poté, co jej zapálili selští povstalci.
V roce 1898 připadl tehdy chátrající hrad Habsburkům a arcivévoda Evžen Rakouský ho začal trvale obývat. Přeměnil interiéry a nechal sem také umístit své sbírky umění a zbraní.
Po první světové válce hrad vlastnila místní samospráva, která zde zřídila výcvikový tábor pro četnictvo, a německá NSDAP jej pak využívala jako školicí středisko.
Od roku 1987 je Hohenwerfen přístupný veřejnosti. Během prohlídky, kterou lze absolvovat jak s průvodcem, tak sami díky audioprůvodci (i v češtině), si návštěvníci mohou prohlédnout kapli, černou kuchyni, vězení, mučírnu či vyšplhat se na zvonici, v níž se ukrývá zvon z 16. století, který váží 4 421 kg. Součástí expozice je i obrovská zbrojnice.
Hohenwerfen je také neodmyslitelně spjatý s dravými ptáky. Sokolnická tradice se tu vyvíjela více než čtyři sta let a dodnes se zde konají pravidelná představení dravců. Muzeum věnované těmto ptáků si lze prohlédnout ve věži Wallerturm.
Natáčela se zde i řada filmů. Např. ve válečný snímek Kam orli nelétají.