PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Horse Guards Parade - Anglie, Londýn

Základní informace

Horse Guards Parade je velké londýnské prostranství poblíž Whitehallu, které slouží pro královské průvody a obřady. Místo je na západě obklopeno ulicí Horse Guards Road a parkem St. James´s Park, na severu budovou Old Admiralty a Admiralty Citadel, na východě dřívějším sídlem britské armády William Kent´s Horse Guards a na jihu budovou Foreign & Commonwealth Office a zdí zahrady, kde se nachází oficiální sídlo britského premiéra (10 Downing Street). Z bezpečnostních důvodů je přístup z této strany na Horse Guards Parade omezen.

Horse Guards Parade, Londýn, Anglie Horse Guards Parade, Londýn, Anglie Horse Guards Parade, Londýn, Anglie Horse Guards Parade, Londýn, Anglie Guard, Londýn, Anglie

Historie prostranství Horse Guards Parade

Přehlídkové prostranství sloužilo v době Jindřicha VIII. jako kolbiště paláce Whitehall Palace. Dcera Jindřicha VIII., královna Alžběta I., zde každým rokem slavila své narozeniny. Již od 17. století byl tento prostor používán pro celou řadu oslav, přehlídek a jiných slavností. Budovy byly také sídlem britské armády, jejímž generálem byl zvolen vévoda z Wellingtonu. Stejnou kancelář i stůl jako Wellington používá i současný generální velící důstojník. Prostory, ve kterých Wellington bydlel, dnes slouží jako kanceláře. Po většinu 20. století až do roku 1997 bylo prostranství využíváno také jako parkoviště vysokých státních úředníků.

Horse Guards Parade a jeho zajímavosti

Jsou zde umístěny četné sochy vojenských generálů, včetně lorda Kitchenera a bratrance královny lorda Mountbattena (zabit IRA v roce 1979). Nachází se zde také turecké dělo z roku 1524, památník Cádiz Memorial (připomíná zrušení obléhání španělského Cádiz v roce 1812) nebo památník Guards Memorial (na památku první bitvy u Ypru). V roce 2003 sem byl, na své původní místo, vrácen památník Royal Naval Division Memorial, který navrhl Edwin Lutyens v roce 1925.

Tradice vojenských přehlídek Trooping the Colour se na prostranství konají již od dob Karla II. Od poloviny 18. století jsou součástí oslav narozenin britského panovníka (první oslava královských narozenin se zde konala v roce 1755 a od roku 1805 se koná pravidelně každý rok). Přehlídka Trooping the Colour se koná v červnu a je velkou podívanou pro návštěvníky.

Vyhledávanou „atrakcí“ pro turisty je i každodenní střídání stráží Changing of the Guard (nehledě na počasí) v budově Horse Guards, a to od pondělí do soboty v 11:00 hodin a v neděli v 10:00 hodin. V Horse Guards je stále královská garda Royal Guard, která slouží k obraně královny. Garda se skládá ze dvou regimentů – Life Guards (v červené uniformě a helmou s bílou chocholkou) a Blues and Royals (modrá uniforma a helma s červenou chocholkou). V budově se nachází i muzeum kavalérie Household Cavalry Museum.

Při letních olympijských hrách 2012 v Londýně hostil plac Horse Guards Parade plážový volejbal. Stejně tak bylo místem konání mistrovství 1st London Polo Championships dne 17. a 18. 6. roku 2009. Koncert zde odehrála i britská rocková skupina Muse, krátce po premiéře filmu World War Z (v hlavní roli Brad Pitt), ke kterému nahrála soundtrack. V červenci 2014 zde byla postavena i dočasná aréna pro hry Sainsburys Anniversary Games. Bylo navozeno na 15 tun písku a mezi disciplínami byl např. skok do dálky nebo skok o tyči.

Zdroje:
http://www.visitlondon.com/…uards-parade
http://www.londondrum.com/…s-parade.php
http://www.zemesveta.cz/…horse_guards
http://en.wikipedia.org/…uards_Parade
http://www.householdcavalrymuseum.co.uk/bookings.php#map

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY