PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Hradní vrch - Maďarsko, Budapešť

Základní informace

Hradní vrch, maďarsky Várhegy, je 60 metrů vysoký kopec na západním břehu Dunaje v Budapešti, kolem něhož vzniklo město Budín.

Budínský hrad, Budapešť, Maďarsko

První obyvatelé tohoto vrchu jsou doloženi už z doby před 50 tisíci lety, ale jednotné osídlení tu začalo vznikat až po mongolské invazi ve 13. století. V té době lidé hledali bezpečí u hradu, který zbudoval Béla IV. K největšímu rozkvětu zde došlo v 15. století po svatbě Matyáše Korvína s Beatrix Neapolskou. Novou královnu z Itálie následovalo mnoho umělců a Budín se stal významným evropským městem.

Jeho slávu však ukončila turecká okupace. Na ruinách začala proto později vznikat nová, tentokrát barokní výstavba, kterou ale zničilo bombardování druhé světové války natolik, že většina budov tu musela být znovu vystavěna podle starších plánů. Necelé 2 kilometry dlouhý kopec je vlastně velký podzemní systém, propojený přírodními jeskyněmi, které vytvořila termální voda, a umělými chodbami, jež obyvatelé využívali jako skladiště i přístřešek.

Na vršku lze dnes v uličkách dlážděných kočičími hlavami, jejichž rozložení kopíruje původní ulice ze 13. století, najít řadu zajímavých drobných staveb, jako jsou gotické oblouky či barokní domy. Celému Hradnímu vrchu ale v jeho jižní části dominuje ohromný královský palác, který stojí na místě původního hradu. Jeho dnešní podoba pochází až z 19. století. Nepřehlédnutelný je i neogotický chrám s Loretánskou kaplí a 80 metrů vysokou věží, sídlo maďarského prezidenta, zvané Sándorův palác, či bývalá budínská radnice. Žádný návštěvník Budapešti si nenechá ujít vyhlídkovou terasu Rybářská bašta, postavenou v neogotickém slohu roku 1905 na místě starých hradeb, kde se dříve prodávaly ryby. Za pozornost stojí i sloup Nejsvětější Trojice, Muzeum hudební historie či nultý kilometrovník, od nějž se měří všechny vzdálenosti v Maďarsku.

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Langoš

Školní zájezdy Maďarsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY