PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Isola Tiberina - Itálie, Řím

Základní informace

Isola Tiberina (Tiberský ostrov) je ostrov na řece Tibeře ve tvaru loďky, který byl již ve starověku zasvěcený bohu lékařství Asklepiovi. Na pozůstatcích římského chrámu byl kolem r. 1000 postaven kostel San Bartolomeo. Na ostrově se dodnes nachází nemocnice Řádu milosrdných bratří. S levým břehem Tibery je ostrov spojen druhým nejstarším římským mostem Ponte Fabricio z 1. století př. n. l.

Existuje několik legend, jak Tiberský ostrov vlastně vznikl, přičemž většina z nich je spojena s vyhnáním krále Tarquinia Superba. Podle jedné naházeli obyvatelé Říma do řeky obilí, které si král schraňoval. Jiná však vypráví, že tělo proradného krále bylo vhozeno do řeky, na něm se začaly usazovat sedimenty, z nichž pak vyrostl ostrov. Realita je však daleko prostší. Vědci prokázali, že Tiberský ostrov vznikl zcela přirozenou cestou v místech, kde se řeka rozšiřuje a tok slábne.

V každém případě hrál ostrov vždy v historii důležitou roli v přecházení řeky, protože tu vznikl i mělký brod. S protějšími břehy ho již od časů antiky spojují dva mosty. Roku 62 př. n. l. vyrostl směrem k levému břehu tvz. Fabriciův most, který si dodnes zachoval původní podobu. Jeho protějšek most Cestiův vznikl roku 46 př. n. l., ale prošel velkými rekonstrukcemi v roce 370 a poté v 19. století.

Ostrov o délce 270 metrů a šířce 67 metrů byl v antice obehnán silnou zdí a upraven do podoby lodě. V jeho středu stál dokonce malý obelisk, připomínající stěžeň. Osídlení ostrova se však datuje do doby daleko dříve. V roce 291 př. n. l. tu za těžkého hladomoru vyrostl Aeskulapův chrám. Okolní budovy zároveň sloužily jako útulek pro nemocné a izolovanost ostrova přinášela ideální podmínky pro karanténu. Na místě této svatyně pak roku 999 postavil císař Otto III. baziliku. Přestože je dnes zasvěcená svatému Bartoloměji, postavena byla pro českého světce a císařova přítele svatého Vojtěcha. Právě tady byly uloženy jeho ostatky a na sloupu uprostřed schodiště lze vidět nejstarší známé zobrazení tohoto svatého, které je datované do 11. století.

Rada: Chcete-li si užít příjemnou večerní atmosféru ostrova, nenechte si ujít filmový festival Isola del Cinema, který se zde každý rok koná.

Oficiální webová stránka: www.turismoroma.it/cosa-fare/isola-tiberina

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY