Kaisergruft - Rakousko, Vídeň
Základní informace
Kaisergruft, česky Císařská hrobka, zvaná též Kapucínská hrobka, je místo posledního odpočinku Habsburků, nacházející se pod kostelem Panny Marie na Neuer Markt v centru Vídně.
Císařská hrobka vznikla roku 1633 na pokyn Matyáše Habsburského, který tu byl také se svou ženou pohřben jako první. Od té doby zde spočinuly ostatky 149 příslušníků habsburského rodu, z toho dvanácti císařů, přičemž posledním z nich byl roku 1916 František Josef I.
Většina Habsburků je uložena v kovovém sarkofágu, v němž je ukryta dřevěná okovaná rakev se dvěma zámky. Jeden klíč patří řádu kapucínů a druhý je uchován ve vídeňské dvorní klenotnici. Těla panovníků a jejich příbuzných tu však nejsou kompletní. V letech 1654 až 1878 se ostatky rozdělovaly na tři odlišná místa. Samotné nabalzamované tělo zůstávalo u kapucínů v Kaisergruft, srdce putovalo ve zdobené urně k augustiniánům a vnitřnosti byly uloženy ve Vévodské hrobce pod kostelem svatého Štěpána.
Prostory hrobky však brzy přestaly dostačovat a musely být několikrát rozšířeny, takže dnes tu lze projít deseti komorami. Na nejčestnějším místě pod kopulí s freskami září nádherný dvojitý sarkofág, vyrobený dvorním cínařem Balthasarem Ferdinandem Mollem, v němž jsou uloženy ostatky Marie Terezie a jejího manžela. V kontrastu s ním stojí prostá schránka Josefa II., který si přál být pochován v celku v uniformě polního maršála.
Za pozornost stojí i dávný rituál ukládání ostatků do krypty. Po průchodu smutečního průvodu městem zaklepe ceremoniář na bránu kostela a opat se zevnitř zeptá, kdo chce vstoupit. Ceremoniář vysloví všechny panovnické tituly zemřelého, načež uslyší jednoduchou odpověď: „Neznám!“ Odříká tedy tituly získané během života, ale odpověď je stejná. Až teprve po vyslovení jména zemřelého s dovětkem „prostý hříšník“ se brána kostela otevře.
Videa
Najděte si ubytování
Mapa
Doplňující informace
Vstupné
skupina max 25 lidí, není český průvodce