PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Kamp Westerbork - Nizozemsko

Základní informace

Kamp Westerbork se nachází mezi Hooghalen a Westerborkem. Za 2. světové války zde stával tranzitní tábor, kde bylo drženo 107 tisíc Židů, Romů a členů odboje před deportací do nacistických vyhlazovacích táborů. Mezi vězni byla i Anne Frank.

Nizozemsko Midden Drenthe, Westerbork transit camp

Historie Kamp Westerbork

V r. 1939 nechala nizozemská vláda postavit uprchlický tábor pro Židy, kteří utekli z nacistického Německa. Tento tábor byl částečně financovaný nizozemskými Židy. Poté, co bylo Nizozemsko dobyto Němci, se z uprchlického tábora stal internační tábor, odkud byli uvěznění Židé deportování do vyhlazovacích táborů. Téměř každé úterý mezi červencem 1942 a zářím 1944 odjížděl nákladní vlak s vězni. Celkem z Westerborku odjelo 93 vlaků (většina z nich do vyhlazovacího tábora v Osvětimi). Z celkem 107 tisíc Židů, kteří táborem Westerbork prošli, válku přežilo pouze 5 200 osob (zhruba 2000 z nich se nacházelo v Terezíně nebo Bergen-Belsenu). Tábor Westerbork byl osvobozen 12. dubna 1945 kanadskými jednotkami.

Po 2. světové válce zde byly drženy osoby obviněné z kolaborace s nacisty. Od prosince 1948 zde byli umístěni nizozemští vojáci, kteří se vraceli z bývalé Nizozemské východní Indie (dnešní Indonésie). Vojenský tábor sloužil i pro vojáky, kteří se do Nizozemské východní Indie teprve chystali. Před svou cestou zde absolvovali 6 týdenní výcvik. V letech 1950 až 1970 byl tábor přejmenován na Kamp Schattenberg a sloužil pro uprchlíky z ostrovů Moluky. V 70. letech 20. století byl tábor zbourán.

Památník Kamp Westerbork

Na místě, kde dříve stával tábor, se nachází muzeum a památník, který připomíná tragický osud nizozemských Židů, kteří po nacistické okupaci Nizozemska prošli tímto koncentračním táborem a byli následně odvlečeni do vyhlazovacích táborů, ale i jiných utečenců z Německa, kteří zde byli ubytováni již na konci 30. let 20. století.

Na bývalém cvičišti bylo z iniciativy bývalých vězňů umístěno 102 tisíc kamenů, z nichž každý připomíná člověka, který byl z tábora deportován a nedožil se konce války. Kameny jsou uspořádány rovnoměrně do mapy Nizozemí. Na vrcholech kamenů je umístěna Davidova hvězda. V květnu 1944 byla skupina 245 Romů a Sintů (tradiční cikánský kočovný kmen) deportována z tábora Westerbork do Osvětimi, kde zahynuli. Tuto skupinu připomíná 213 kamenů, na jejichž vrcholech lze spatřit symbol ohně. Sto kamenů není označeno symbolem – jedná se o účastníky odboje, kteří zde byli vězněni před svou deportací.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
Knižní průvodce Marco Polo – Nizozemsko
Wikipedia – https://en.wikipedia.org/…transit_camp
http://www.kampwesterbork.nl/en

Oficiální webová stránka: www.kampwesterbork.nl/index.html#/index

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY