PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Kapličkový most - Švýcarsko, Luzern

Základní informace

Kapličkový (Kaplový) most spojuje břehy řeky Reuss ve městě Luzern. Je nejznámější a nejfotografovanější památkou města, jeho symbolem a také nejstarším krytým dřevěným mostem v Evropě.

Kapellbrücke, Luzern, Švýcarsko Kapellbrücke, Luzern, Švýcarsko

Historie Kapličkového mostu (Kapellbrücke) se začala psát již na počátku 14. století. Původně byl tento krytý dřevěný most z roku 1333 ještě delší než dnes, a to o celých 75 metrů. Kvůli posunutému břehu jezera byla však jeho část později stržena, i tak však dnes most přetínající kolmo řeku Reuss měří úctyhodných 204 metrů. Jeho součástí je také osmiboká vodárenská věž (Wasserturm) ze 13. století. Ta kdysi tvořila součást městského opevnění a v běhu staletí sloužila různým účelům – coby pokladnice, archiv, ale také městské vězení nebo mučírna.

Most byl během své historie několikrát přestavován a obnovován. Během jeho poslední velké rekonstrukce v 60. letech 20. století byly všechny jeho části velmi pečlivě a přesně zdokumentovány, což se o pár desetiletí později ukázalo být velmi inteligentním, snad až prozřetelným krokem.

V srpnu roku 1993 totiž došlo k požáru, který symbol Luzernu téměř kompletně zničil. Oheň zřejmě rozpoutal odhozený nedopalek cigarety a jen díky přesné dokumentaci z poslední rekonstrukce mohl být most do detailu znovu postaven a v novém kabátě se ukázal již osm měsíců od ohnivé tragédie.

Navždy zničeno tehdy však bylo více než sedmdesát originálních deskových maleb ze 17. století s výjevy ze švýcarských a lucernských dějin a také ze života dvou městských patronů sv. Leodegara a sv. Mauricia, které krášlily strop krytého mostu. Jejich autor Renward Cysat údajně studoval celých 12 let švýcarské dějiny, aby mohl tento ojedinělý cyklus namalovat. Dnešní trojúhelníkové malby jsou tak už pouze replikami originálů, i tak ale stojí za to se po mostě projít a pořádně si je prohlédnout.

Oficiální webová stránka: www.luzern.com/de/kapellbruecke

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY