PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Karlskirche - Rakousko, Vídeň

Základní informace

Karlskirche, česky nazývaný kostel svatého Karla Boromejského, je nejvýznamnější barokní kostel ve Vídni, který lze najít na živoucím městském dopravním uzlu náměstí Karlsplatz.

Karlskirche, Vídeň, Rakousko Rakousko Wien, Karlskirche

Barokní skvost nechal postavit císař Svaté říše římské Karel VI. jako poděkování Bohu za ukončení morové epidemie, jež jeho zemi zasáhla roku 1713. Zasvětit jej nechal italskému duchovnímu Karlu Boromejskému, který se za života staral o nemocné morem a po svém svatořečení se stal jejich patronem. Architektonickou soutěž vyhrál Johann Bernhard Fischer von Erlach, který spolu se svým synem Josephem Emanuelem postavil v letech 1715 až 1737 mohutný kostel, k jehož duchovní správě povolal panovník Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou z Prahy.

Největší barokní církevní stavba na sever od Alp dosahuje délky 80 metrů a šířky 60 metrů. Svou monumentálností i zvolenými architektonickými prvky zdůrazňuje slávu a moc habsburského rodu. Exteriéru dominuje 72 metrů vysoká barokní kupole, která se však snoubí s antickým portikem. Jeho štít zdobí reliéf Giovanniho Stanettiho, zobrazující utrpení Vídeňanů sužovaných morovou epidemií. Na šesti sloupech, které jej podpírají a které svou vizáží připomínají římský Trajánův sloup, lze vidět vyobrazení ze života svatého Karla Boromejského. Vrcholu portiku pak dominuje socha samotného světce z dílny Lorenza Mattielliho. Průčelí ohraničují dva 33 metrů vysoké sloupy, připomínající minarety a vnášející do stavby i orientální prvky. Levý z nich symbolizuje neochvějnost, pravý pak odvahu. Oba jsou zakončeny orly s císařskou korunou.

V bohatě zdobeném interiéru oválného tvaru převažují pastelové barvy. Nepřehlédnutelná je vzácná freska od Johanna Michaela Rottmayra v chrámové kopuli, na níž je vyobrazena Panna Marie, která prosí Nejsvětější Trojici, aby zbavila město pohromy moru. Za pozornost stojí i bohatě zlacená kazatelna. Z baldachýnu nad ní pak shlíží dva ochraňující andělé.

Oficiální webová stránka: www.karlskirche.at

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Rakousko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY