Katedrála Nanebevzetí Panny Marie - Itálie, Pisa
Základní informace
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie je úchvatný římskokatolický kostel v centru italského města Pisa.
Stavba dómu začala roku 1064 na louce před městskou hradbou. Což se později ukázalo jako ne zrovna šťastné řešení, neboť celý kostel kvůli měkkému podloží začal mírně klesat na východní straně. Finance zajistila kořist uzmutá Saracénům u Palerma, a tak už roku 1118 mohl jen zčásti dostavěný kostel vysvětit papež Gelasius.
Dóm byl postaven z kararského mramoru v románsko-pisánském stylu a jeho součástí bývala i Torre Pendente, tedy proslulá šikmá věž, baptisterium a hřbitov Camposanto Monumental. Spolu stojí na Piazza dei Miracoli, tedy náměstí Zázraků, a dodnes podávají svědectví o zašlé slávě a moci námořní Pisánské republiky.
Smetanově zbarvenou fasádu z 12. století vytváří dvaapadesát sloupů ve čtyřech řadách nad sebou, umístěných nad sedmi slepými arkádami. Vstup do katedrály se nachází v jižním portálu, kterému dominují ohromné bronzové dveře Porta di San Ranieri. Roku 1180 je nechal odlít Bonanno Pisano a lze na nich vidět biblické výjevy.
Naprostou novinkou tohoto kostela nevídaných rozměrů je jeho půdorys ve tvaru kříže. Právě v místě protínání hlavní lodě s transeptem vyrostla roku 1380 gotická kupole s oktogonální základnou ve tvaru elipsy. Jejími autory jsou Lupo di Gante a Puco di Gadducio.
Prostorný interiér o délce pětadevadesáti metrů tvoří pět lodí. Významný prvek představuje kontrast bílého a černého mramoru u dlouhých oblouků a přehlédnout nelze množství uměleckých skvostů. Patří k nim např. vyobrazení Panny Marie z počátku 13. století pod varhanami, mozaika Svrchovanost Páně z roku 1302 v apsidě či úchvatná kazatelna s cennými reliéfy. Tu roku 1311 dokončil Giovanni Pisano. Za pozornost stojí i náhrobek císaře Jindřicha VII., který byl spojencem Pisánských.