Katedrála svatého Jiří - Itálie, Ferrara
Základní informace
Katedrála v severoitalské Ferraře je římsko-katolický kostel zasvěcený patronu města svatému Jiří.
Na počátku 12. století se Ferrara začala rychle rozrůstat. Centrum města se posunulo severněji na levý břeh řeky Pád a s tím se objevila potřeba nové katedrály. Její stavba byla zahájena roku 1132 dle plánů sochaře a architekta Wiligelma, proslulého návrhem dómu v Modeně. Přestože vysvěcena byla už o tři roky později, celá stavba byla dokončena až v 17. století. Pozorovat tu tak lze vliv jak románského stavebního slohu, tak i gotiky a nechybějí ani renesanční a barokní prvky.
Při návštěvě zaujme hned působivé netradiční bohatě členěné mramorové průčelí se třemi špičatými štíty, arkádami, rozetou a sochami. Vidět tu lze reliéfy Posledního soudu se zatracenými dušemi s pokřivenými obličeji, vyobrazením pekla v centrální lunetě a zpodobněním těl vystupujících z rakví.
Roku 1451 se začala dle projektu Leona Battista Albertiho stavět zvonice. Práce na ní však byly přerušeny v roce 1493 a kampanila zůstala navždy nedokončená.
Interiér katedrály získal svoji dnešní barokní podobu převážně po požáru v 18. století. Přestavba trvala celých sedmnáct let a změnila členění dómu z pěti lodí na tři. Z této doby pocházejí i obrazy a sochy svatých, které vytvořili známí umělci jako Guercino či Sebastiano Filippi. Za pozornost tu stojí i hrob papeže Urbana III.
Historii katedrály dokumentuje zajímavé chrámové muzeum. K nejvzácnějším exponátům v něm patří mramorové reliéfy z 12. století, zobrazující práce v měsících roku, které byly původně umístěné na vnějších zdech katedrály. Muzeum se pyšní i dvěma malovanými žaluziemi varhan od Cosmè Tury s vyobrazením Zvěstování a svatého Jiří zabíjejícího draka, dále pak Madonou s granátovým jablkem z roku 1405 z dílny Jacopa della Quercia a opomenout nelze ani množství nádherně iluminovaných rukopisů.